Anne-babası tutuklanan üç kız kardeş, Çocuk Esirgeme Kurumu’na verildi

4,5 yıldır hapiste olan tarih öğretmeni Eyüp Alıcı’nın eşi Serda Alıcı üç gün önce Edirne’de tutuklandı. Annelerinin yanında olan 15, 11 ve 4 yaşındaki üç çocuk ise Edirne Çocuk Esirgeme Kurumu’na gönderildi.

Babaları 4,5 yıldır Kahramanmaraş Türkoğlu Cezaevinde tutuklu olan Neda (15), Sena (11) ve Azra’nın (4) annesi Serda Alıcı, 23 Kasım 2022’de tutuklanıp Edirne Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi. Anneleriyle yaşayan üç kız kardeş ise Edirne Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) verildi.

Alıcı ailesinin tutuklandığını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Twitter hesabından duyurdu.

 

BABA TARİH, ANNE ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENİ

Üç kız kardeşin akrabaları olmasına rağmen üç gündür Çocuk Esirgeme  Kurumu’nda tutulmasına tepki gösteren Gergerlioğlu, “Çocuk esirgemedeki çocukları aileye verin! 3 çocuğun babası da cezaevinde, anne Serda Alıcı tutuklandı. Çocuklar Edirne SHÇEK’te! Aile yakınları Azra, Sena, Neda’yı istiyor, aileye verin, psikolojilerini bozmayın!” dedi.

Akrabalarıyla dün görüştürülen çocukların aileye teslim edilmesi için resmi prosedürler ise gelecek hafta başlayacak.

PROSEDÜR DEDİLER, ÇOCUKLARIN YAKINLARINA VERMEDİLER

Kronos‘a konuşan aile yakını, “Çocukları dün verselerdi alıp eve götürecektim. Prosedür dediler, olmaz dediler. Koruyucu aile olmak için pazartesi günü işlemleri başlatacağız. Onlar benim canım kanım gibiler, tüm derdimiz çocuklar. Dün onları orada bırakmak zorunda kalmak çok zoruma gitti” ifadelerini kullandı.

Eyüp Alıcı 27 Ocak 2019’da Adana’da tutuklandı.

KHK’yla kapatılan okullarda çalıştığı, ayrıca tutuklu olan eşine ‘yardım ve yataklık’ yaptığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen Serda Alıcı zihinsel engelliler öğretmeniydi. 12 yıl ceza verilen eşi Eyüp Alıcı da kapatılan okullarda tarih öğretmenliği yapıyordu.

Kaynak: Kronos

İlginizi çekebilir