Anayasa Mahkemesi’nden Dilan Dursun için hak ihlali ve tazminat kararı

AYM  polisin plakasız akrepten attığı gaz fişeğiyle ağır yaralanan Dilan Dursun’un başvurusunda çifte hak ihlali ve 252 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi  (AYM), 2013’te Ethem Sarısülük anması sonrası yurda giderken polisin plakasız akrepten attığı gaz fişeğiyle ağır yaralanan Dilan Dursun’un başvurusunda çifte ‘hak ihlali’ ve tazminat kararı verdi.

AYM Ankara’da 2013’te Gezi eylemlerinde polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük için düzenlenen anma töreni sonrasında kaldığı yurda dönerken polisin plakasız akrep aracından attığı gaz bombası fişeği ile ağır yaralanan üniversite öğrencisi Dilan Dursun’un başvurusunu karara bağladı.

Sanık polisin 7 yıl sonra Şubat 2020’de hakim karşısına çıkarılabildiği olayda, Dursun’un yaralandığı anda polis telsizinden yapılan konuşmalar da dosyaya girdi.

Gazete Duvar‘ın haberine göre; kararın değerlendirme kısmında “Yaşam hakkının kamu görevlilerince ihlal edildiği gibi ciddi bir iddia üzerine başlatılan yargılamanın olayın üzerinden yaklaşık 9 yıl geçmesine rağmen bitmemesi hatta failin dahi tespit edilememesi soruşturmanın makul sürede nihayete erdirilemediğini açıkça göstermektedir. Yargılamadaki bu gecikmenin etkili soruşturma yapma yükümlülüğüyle bağdaştığı söylenemez” ifadeleri yer aldı.

Anayasa’nın 34. maddesindeki “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir…” ile 13. maddesindeki “Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz” hükümlerini hatırlatan Yüksek Mahkeme, Dilan Dursun’un yaşam hakkı ile toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Başvurucuya 252 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmeden mahkeme, kararın bir örneğini de yaşam hakkı ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılmak üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

 

/rd/

İlginizi çekebilir