Anayasa Mahkemesi raportörü, HDP’nin ‘erteleme’ talebinin reddine karar verilmesini istedi

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin kapatılması istemli davada, partinin “kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması” başvurusunu yarın karara bağlayacak. Bugün ise sıcak bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi raportörü, HDP’nin talebinin reddine karar verilmesini istedi.

 

HaberTürk’ün geçtiği ‘son dakika’ haberine göre Anayasa Mahkemesi raportörü, HDP’nin “kapatma davasında karar seçim sonuna ertelensin” talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Raportör; mahkeme üyelerine dağıtılan raporunda, ”mahkemenin gündemine hakim olduğunu, kapatma davası dosyasının da yeterince hacimli olduğunu” vurguladı.

Benzer haberler

İran: İsrail nükleer tesislerimizi tehdit ederse nükleer…

Rojava: Şam hükümetiyle görüşmeler yeniden başladı

Bu nedenlerle HDP’nin talebinin reddine karar verilmesini istedi. AYM Raportörü’nün raporunun bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak, yüksek mahkeme müzakerelerini söz konusu rapor üzerinden yapacak.

Bu arada Anayasa Mahkemesi, HDP’nin talebini yarın karara bağlayacak. Mahkeme daha önce, HDP’nin hazine yardımı ödenen hesaplarına geçici bloke konulmasını kararlaştırmıştı.

Bu kapsamda HDP’den savunma alınması da kararlaştırılmıştı. HDP, “savunma için verilen otuz günlük süre içerisinde savunma hazırlanabilmesinin mümkün olmaması sebebiyle iki aydan az olmamak üzere ek süre verilmesini” talep etti. Anayasa Mahkemesi HDP’nin ek süre talebini de yarın değerlendirecek.

/ht/

İlginizi çekebilir