Amini’nin pankartı Diyarbakır surlarına asıldı

 İran ‘ahlak polisi’ tarafından katledilen Jina Amini’nin resminin bulunduğu pankartını Diyarbakır surlarına asan kadınlar, ”direnmekten vazgeçmeyeceklerini” belirtti.

İran’da “Ahlak polisi” tarafından gözaltında işkence edilerek katledilen Jîna Mahsa Amînî’nin ardından kadınların başlattığı isyana destek amacıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri Sur’daki Mardin Kapı’da bir araya gelerek açıklama yapıp, Surlara Amini’nin posterinin olduğu pankart astı.

Burada yapılan açıklamaya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ, Feleknas Uca, Remziye Tosun, Dilan Dirayet Taşdemir, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve çok sayıda katıl katıldı. Kürtçe, Arapça Türkçe “Kadın kırımına hayır” dövizlerini taşıyan kadınlar, Amini’nin devposterinin olduğu üzerinde Kürtçe “Kadınların direnişini selamlıyoruz” yazılı pankartı açtı.

AMİNİ PANKARTINA TAHAMMÜLSÜZLÜK

Açıklama öncesi polisler kadınların Surlara pankart asmasının tarihi dokuya zarar vereceğini söylemesi dikkat çekerken HDP’liler ise Keçi Burcu’na kayyım tarafından asılan pankartı göstererek bu duruma tepki gösterdi. Ardından burada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, erkek düzenine, erkek iktidar sistemine, molla rejimine karşı, erkek devlet sistemine karşı yaşamı savunmak için sokağa çıkan kadınlara ses vermek, İran’daki kadın serhildanını selamlamak için bir araya geldiklerini söyledi.

‘KADINLAR AYNI İKTİDARLAR TARAFINDAN KATLEDİLİYOR’

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise, İran’da Jina Mahsa Amini’nin baş örtüsünü usulüne uygun bağlamadığı için önce gözaltına alındığını sonra ise işkence görerek, darp edilerek ‘Ahlak polisi’ tarafından katledildiğini söyledi. Jina’nın yaşadıklarının sadece İran’la sınırlı olmadığını bildiklerini söyleyen Başaran, Bugün Tükirye, Kürdistan, İran ve dünyanın dört bir yanında erkek egemen rejimler kadınlara nasıl yaşayacaklarını, nasıl giyineceklerini, hangi sınırlar içerisinde siyaset yapacaklarını, geleceklerini nasıl organize edecekleri konusunda sürekli bir baskı ve plan içerisindeler. Jina tam da buna karşı itiraz ettiği için İran rejimi tarafından katledilen bir Kürt kadınıydı. Ama bugün Türkiye ve Kürdistan’da her gün kadınlar aynı tekçi, cinsiyetçi, militarist, milliyetçi iktidar tarafından katlediliyor. Kadınlar toplum içerisinde kışkırtılan erkeklerin hedefi haline getiriliyor” dedi.

‘DİRENMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Her gün yürütülen bu erkek egemen politikalar sonucunda kadınların tacize, tecavüze, şiddete uğradığını belirten Başaran, iktidarlar tıpkı İran’da olduğu gibi Türkiye’de de, Afganistan’da da, dünyanın dört bir yanında da kadına yönelik şiddet uygulayanlara tepki göstermediğini ve daha çok bu anlayışa karşı direnen kadınlara saldırdığını söyledi. Başaran konuşmasına şöyle devam etti: “Jina katledildiği günden bugüne kadın özgürlüğüne Rojhılat ve İran’da büyük bir tepki ve eylemsellikler söz konusu. Çıkıp hesap vermesi gerekenler tıpkı burada yaşadığımız gibi kadınların haklı öfkesini, itirazını, taleplerini zor aygıtlarıyla bastırmaya çalışıyor.  Bu birkaç gün içerisinde onlarca kadın ve erkek İran’da tam da bu tekçi milliyetçi anlayışa karşı sokağa çıktığı için, demokratik tepkisini ortaya koyduğu için itirazını yükselttiği için katledildi, yaralandı, saldırıyla yüz yüze kaldı. Ama kadınlar itirazını yükseltmekten vazgeçmedi. Buradan Amed’den bizlerde İran’dan ve Rojhılat’ta yükselen mücadeleden bu sisteme karşı sesini yükselten alanları, sokakları, meydanları boş bırakmayan başta kadınlar olmak üzere bütün halkı burada selamlıyor ve direnişlerinin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Ve bizlerde burada kadınlar olarak dünyanın dört bir yanında bize dayatılan nefesimizi kesmeye çalışan bizi kölelikle yüz yüze bırakmak isteyen bu anlayışa karşı mücadele etmekten, direnmekten vazgeçmeyeceğimizi buradan yeniden ifade ediyoruz.”

‘KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ TOPLUMU ÖZGÜRLEŞTİRECEK’

“Jina’ya ve bu uğurda mücadele edip hayatını kaybeden tüm kadınlara sözümüz olsun” diyen Başaran,  sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sözümüz olsun kadınların özgürlüğü toplumu özgürleştirecek. Sözümüz olsun Jin Jiyan Azadi sloganı dünyanın dört bir yanında yükselmeye devam edecek. Sözümüz olsun bize karşı dayatılan bu rejime karşı özgürlüğümüzü savunmaya, özgür bir yaşamı örme mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Ve inanıyoruz ki ortak mücadeleyle başaran biz olacağız. Hiçbir güç kadınların haklı iradesi, haklı mücadelesi ve haklı itirazının önünde duramayacak. Ne İran rejimi ne de bu ülkede uygulanan bu tekçi rejim kadınların mücadelesine geri adım attıramayacak. Özgürleşen biz olacağız. Toplumu özgürleştiren biz olacağız. Selam olsun İran’da Rojhılat’da direnen kadınlara.”

AMİNİ’NİN PANKARTI SUR’LARDA

Açıklamanın ardından kadınlar Amini’nin resminin olduğu pankartla Sur’lara çıktı. Burada Sur’lara çıkan kadınlar , “Rojhilatta direnen kadınlara bin selam” sloganı attı.

 

/ MA /

İlginizi çekebilir