Amerika’nın Hamas’ın kınanması talebine Rusya ve Çin destek vermedi

Amerika’nın dün düzenlenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında, Hamas’ın kınanması talebi karşılıksız kaldı. Rusya ve Çin, Amerikan tasarısına destek vermedi.

BMGK, dün Hamas’ın 7 Ekim Cumartesi günü İsrail’e yaptığı saldırılara ilişkin toplantı düzenledi.

Basına kapalı yapılan toplantının ardından, temsilciler gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, toplantıda Hamas’ın saldırılarının birçok üye tarafından kınandığını ancak tüm Konsey üyelerinin bu kınamaya destek vermediğini kaydetti.

Wood, ABD’nin toplantıdaki odak noktasının Hamas’ın kınanması olduğunu belirterek Hamas’ın bir an önce “İsrail halkına yönelik terör saldırılarını durdurması” gerektiğini vurguladı.

İsrail ve Filistin arasında iki devletli çözümün önemli olup olmadığının sorulması üzerine Wood, “Bunun için zaman olacak. Şu anda rehin almalar ve Hamas’ın saldırılarıyla başa çıkmak zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ve Çin Hamas’ı kınamadı

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise, kınamak yerine toplantıda Rusya’nın açık bir şekilde “çatışmaların hemen durdurulması, ateşkesin sağlanması ve anlamlı müzakerelerin yapılmasının önemli olduğu” mesajını verdiğini aktardı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jung da Hamas’ı kınamadı ancak Pekin’in ‘tüm sivillere yönelik saldırıları” kınadığını belirtti.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan ise toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Hamas’ı “savaş suçu işlemekle” itham etti.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir