Amerika’dan Türkiye’nin olası kara harekatıyla ilgili açıklama: Koordine edilmemiş askeri eyleme karşıyız

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği hava harekatı ve olası kara harekatıyla ilgili yaptığı açıklamada ‘koordine edilmemiş askeri eyleme’ karşı çıkmaya devam ettiklerini söyledi.

”Suriye ve Türkiye’de sivil can kayıpları nedeniyle içten taziyelerini sunduklarını” belirten Ned Price, Suriye’de IŞİD’in yenilgiye uğratılmasının ortak hedef olduğunu ve bu ortak hedefin desteklemesini istediklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasında yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Benzer haberler

2022 Dünya Kupası: Amerika’yı 3-1 yenen Hollanda ilk…

Belarus ve Rusya, bölgesel güvenlik anlaşmasında değişiklik…

”Amerika, Suriye ve Türkiye’de meydana gelen sivil can kayıpları dolayısıyla samimi taziyelerini ifade eder. Suriye’de sivil yaşamın korunması ve IŞİD’in yenilgiye uğratılması ortak hedefinin desteklenmesi için gerilimin azaltılması çağrısında bulunuyoruz. Irak’ın egemenliğini ihlal eden her türlü koordinasyonsuz askeri eyleme karşı çıkmaya da devam ediyoruz.”

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christopher Burger da Türkiye’nin Suriye’ye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği operasyonlarda ‘orantılı hareket etme ve uluslararası hukuka saygı gösterme’ çağrısında bulundu.

/euronews/

İlginizi çekebilir