Amerika’da seçmenlerin büyük çoğunluğu Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmasını istiyor

ABD’de yapılan son bir anket, seçmenlerin büyük çoğunluğunun Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya daha fazla cezai yaptırım uygulanmasını istediğini ortaya koydu.

Harvard CAPS/Harris anketine göre, seçmenlerin yüzde 70’i daha ağır cezaların verilmesi gerektiğini söylerken, yüzde 76’sı ABD ve NATO’nun Ukrayna’ya füze savunma sistemleri göndermesi gerektiğini savundu.

Katılımcıların yüzde 71’i Kiev’e askeri uçaklar gönderilmesinden yana görüş bildirdi; yüzde 57’lik bir kesim, Rusya’nın hava saldırısını durdurmak için ABD ve NATO’nun Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge uygulaması gerektiğini söyledi.

ABD, Rus uçaklarının düşürülmesine yardımcı olmak için Ukrayna’ya Stinger füzeleri gönderiyor ve daha büyük silah sistemlerinin Kiev’e gönderilmesi de gündemde. Ancak, NATO ülkelerinden savaş uçağı gönderilmesi önerisi, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin tarafından gerilimi arttırıcı görülebileceği endişesiyle havada kaldı.

Uçuşa yasak bölgeye ise hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler büyük ölçüde karşı çıktı. Amerikalı siyasetçiler, böyle bir hamlenin Rus jetlerini düşürmeyi gerektireceğinden Moskova ile tam bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulundu.

Yine de seçmenlerin yalnızca yüzde 53’ü ABD ve NATO’nun Ukrayna’ya asker göndermesine karşı olduklarını söyledi. Ankete katılanların yüzde 47’si böyle bir konuşlandırmayı desteklediklerini ifade etti.

En büyük endişe kaynağı enflasyon

Diğer yandan Harvard CAPS/Harris anketine göre, ülke Kasım ayındaki ara seçimlere hazırlanırken, Ukrayna’daki savaş ve Corona virüsü pandemisi ile ilgili endişeler arasında bile seçmenlerin en çok kaygı duyduğu konu enflasyon.

Ankete katılan seçmenlerin yüzde 32’si enflasyonun ülkenin karşı karşıya olduğu en önemli sorun olduğunu söylerken, yüzde 27’si “ekonomi ve istihdam”, yüzde 21’i ise ‘’göçmenlik’’ dedi.

Seçmenlerin yüzde 76’sı enflasyondan biraz ya da çok etkilendiklerini söylerken, yüzde 46’sı enflasyonun yüksek kalmasını beklediklerini ve yüzde 35’i daha da yükselmesinden korktuklarını kaydetti.

Anket sonuçları, ulusal ilgiyi Başkan Joe Biden’ın, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ele alış biçimine ve Corona virüsünün yayılmasını engelleme çabalarına daha fazla çekmeyi uman Demokratlar için kötü haber olarak yorumlanıyor.

Seçmenlerin yalnızca yüzde 35’i Başkan Biden’ın ekonomi ile ilgili idaresini kuvvetle veya bir şekilde onayladığını söyledi. Ankete katılanların sadece yüzde 39’u benzer şekilde Biden’ın istihdam büyümesini teşvik etme çabalarını onayladı.

Biden’a duyulan güven yani onay oranı da yüzde 39’da kaldı.

Son aylarda hızla yükselen enflasyon Mart ayının başlarında yüzde 7,9 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yükseliş, gıda, enerji, barınma ve geniş bir yelpazedeki tüketim mallarının fiyatlarındaki artışla körüklendi.

Harvard CAPS/Harris anketi, 23-24 Mart tarihleri arasında bin 990 kayıtlı seçmenle yapıldı. Anket, Harvard Üniversitesi’nin Amerikan Siyasi Araştırmalar Merkezi ve Harris Poll’un işbirliği ile hazırlandı.

 

/Amerika’nın Sesi/

İlginizi çekebilir