Amerika: Stockholm’de Kuran yakılması saygısız ve incitici

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, İsveç’in başkenti Stockholm’de dün bir caminin önünde Kuran yakılmasını “saygısız ve incitici” bulduklarını söyledi. Patel bununla birlikte, ABD’nin Macaristan ve Türkiye’ye yaptığı, İsveç’in NATO üyeliğini onaylama çağrısını yineledi.

Dün Stockholm’de Kuran’ı Kerim yakma ve yırtma eylemine mahkeme kararıyla ve ifade özgürlüğü gerekçesiyle izin verilmiş, daha sonra eylemi düzenleyen ve Iraklı olduğu bildirilen kişi hakkında “halkı kin ve nefrete tahrik” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

Türkiye, Stockholm’de yaşananlara sert tepki göstermiş; Dışişleri Bakanı Hakan Fidan “İslam karşıtı bu eylemlere ifade özgürlüğü bahanesiyle izin verilmesi kabul edilemez. Bu tarz menfur eylemlere göz yummak suça ortak olmaktır” demişti.

Fas da İsveç’teki büyükelçisini geri çekme kararı aldı, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Müslümanlar takvimlerindeki en kutsal günlerden birini kutlarken yapılan bu saldırgan ve sorumsuzca eylem kabul edilemez” denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde, Sözcü Yardımcısı Vedant Patel’e, Stockholm’de yaşananlar soruldu.

Patel, “Dini metinlerin yakılmasının ve tahrip edilmesinin saygısız ve incitici olduğunu, yasal olabilecek bir şeyin her zaman uygun olacağı anlamına gelmediğini sürekli dile getirdik” dedi.

Bu konuda açıklama yapmayı konuşmayı İsveç hükümetine ve güvenlik güçlerine bıraktıklarını belirten Patel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak genel olarak, İsveç’i mümkün olan en kısa sürede NATO’ya kabul edebilmemiz için Macaristan ve Türkiye’ye İsveç’in katılım protokolünü gecikmeden onaylama çağrısı yapmaya devam ediyoruz.”

Patel, İsveç’in geçen yıl NATO’nun Madrid Zirvesi sırasında Finlandiya ve Türkiye ile imzaladığı üçlü mutabakat anlaşması kapsamındaki taahhütlerini yerine getirdiğine inandıklarını, bu ülkenin en kısa sürede NATO üyesi olması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşmesinin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsveç’i NATO’nun tam üyesi olarak kabul etme zamanının geldiği yönünde mutabıkız” dedi.

/BBC/

İlginizi çekebilir