Amerika: Şam rejimi ilişkileri normalleştirmeyi hak etmiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde, ”Türkiye’nin Suriye ile ilişkilerini normalleştirme” çabalarını değerlendirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Rusya-Türkiye-Suriye olarak savunma bakanlarımızın bir araya gelişleriyle bir süreç başlattık. Dışişleri bakanlarımızı üçlü olarak bir araya getireceğiz. Daha sonra da gelişmelere göre liderler olarak bir araya geleceğiz’’ açıklamasını da değerlendirdi.

Açıklamalardan haberdar olduklarını kaydeden Price, ABD’nin Esat rejimine karşı politikalarının değişmediğini yineledi.

Price, ’’Diğer ülkelerin Esat rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesini desteklemiyoruz. Şam’daki bu rejimin, ortaklarımız ve dünyadaki diğer ülkelerle ilişkilerini normalleştirmeyi ya da geliştirmeyi hak edecek bir şey yaptığını görmedik. Suriye halkı yaklaşık 12 yıldır süren savaşın acısını çekmeye devam ederken, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye liderliğinde siyasi bir çözüme olan desteğimiz devam ediyor. Rejimle ilişki kuran herkes de bu ilişkinin Suriye halkına nasıl fayda sağladığını ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararının yerine getirilmesine nasıl katkıda bulunduğunu kendilerine sormalı’’ dedi.

 

/VOA/

İlginizi çekebilir