Amerika: Rojava’daki son saldırılarla ilgili büyük endişe duyuyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Washington’ın Suriye’nin Türkiye sınırında son zamanlarda artan şiddet eylemlerinden “derin endişe duyduğunu” bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price pazartesi günü yaptığı açıklamada, “ABD, Suriye’nin kuzey sınırındaki son saldırılardan derin endişe duyuyor ve tüm tarafları ateşkes hatlarını korumaya çağırıyor.” ifadelerini kullandı.

Aralarında çocukların da bulunduğu 21 sivilin hayatını kaybettiğinin öne sürüldüğü çatışmaların ardından açıklama yapan Price, “Bab, Haseke ve diğer yerlerdeki sivil kayıplarını esefle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer haberler

NATO, müttefiklerin silah stoklarını hızla doldurmasını…

İsveç Kuzey Akım 1 boru hattında iki gaz sızıntısı uyarısı…

Price, ABD’nin “IŞİD’in kalıcı mağlubiyetini ve Suriye’deki ihtilafa siyasi bir çözüm bulunmasını sağlamaya” devam edeceğini söyledi.

Rojava Özerk Yönetimi cuma günü Türkiye’nin silahlı insansız hava aracıyla  (SİHA) düzenlediği hava saldırısında, Haseke yakınlarındaki Şımuka bölgesinde genç kızlar için bir eğitim merkezini vurduğunu, dört çocuğun hayatını kaybettiğini, 11 kişinin de yaralandığını duyurmuştu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise can kayıplarını doğrulamıştı.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir