Amerika: Rojava’daki IŞİD’li ailelerin ülkerine geri alınması için yardıma hazırız

ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada vatandaşlarını geri aldığı için Danimarka’ya ve gösterdiği tutum nedeniyle SDG’ye teşekkür etti. Öte yandan açıklamada çağrıda bulunularak “ABD’nin diğer ülkelerin kendi vatandaşlarını almaları için yardıma hazır olduğu” belirtildi.

Rojava Özerk Yönetimi, 25 Haziran’da IŞİD ailelerinden bir kadın ve 2 çocuğu Danimarka heyetine resmi bir protokol ile teslim etmişti.

Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Dairesi’den yapılan bilgilendirmede, Danimarka’nın Suriye’de ve Rojava Özerk Yönetim bölgeleri özel temsilcisi Nicholas Harris, Rojava’yı ziyaret ettiği ve görüşmenin sonunda IŞİD ailesinden bir kadın ve 2 çocuğu resmi bir protokolle teslim aldığı bildirilmişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Danimarka’ya teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller adına yapılan yazılı açıklamada, IŞİD ailesi 1 kadın ve 2 çocuğu kamplardan teslim aldığı için Danimarka’ya teşekkür edildi.

Açıklamada ayrıca “Bu karmaşık durumu idare etmede gösterdiği liderlik için yerel ortaklarımız olan Demokratik Suriye Güçleri’ne minnettarız” denildi.

“ABD yardım etmeye hazır”

ABD Dışişleri’nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, “diğer ülkelerin vatandaşlarını almaları için Amerika’nın hazır olduğu” belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka’nın vatandaşlarını geri almasını desteklemekle birlikte diğer ülkelerin de kendi vatandaşlarını geri alma konusunda yardım etmeye hazır.

IŞİD’in yenilgisi sonrası çoğu 12 yaş altı çocuk olmak üzere 60 ülkeden IŞİD ailelerinden yaklaşık 10 bin kişi, Kuzeydoğu Suriye’de bulunan Hol ve Roj kamplarında kalmaktadır.

Ayrıca 10 bin IŞİD üyesi bölge genelindeki cezaevlerinde bulunuyor. Bu, uluslararası güvenlik çerçevesinde de bir tehdit olmaya devam ediyor.

Ülkelerin kendi vatandaşlarını alması sürdürülebilir tek çözümdür. Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’deki vatandaşlarını kamplardan geri almaları konusunda tüm ülkelerle çalışmaya devam ediyor.”

Rojava Özerk Yönetimi, tutuklu IŞİD’lileri yargılamaya karar vermişti

Rojava Özerk Yönetimi, 10 Haziran’da yaptığı açıklamada kontrolleri altındaki cezaevlerinde bulunan IŞİD’lileri yargılama kararı aldıklarını duyurmuş, ancak IŞİD’lilerin uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğine dair çağrısını yinelemişti.

Yapılan açıklamada, DSG’nin Rojava’da tüm dünyanın gözleri önünde IŞİD’e karşı savaştığı belirtilerek, “IŞİD çok büyük suçlar işledi ve katliamlar yaptı. Bunların bazıları savaş suçları düzeyine ulaştı ve binlerce kayba neden oldu” denilerek Özerk Yönetim’in IŞİD’lileri açık ve adil mahkemelerin önüne çıkaracağını, uluslararası ve yerel yasalara göre yargılayacağını bildirmişti.

IŞİD’lilerin 60’tan fazla ülkeden Suriye ve Rojava’ya girdiğini belirten Özerk Yönetim, “DSG, Uluslararası Koalisyon’un desteğiyle IŞİD’e karşı mücadele etti ve bu mücadelede 15 bin şehidimiz, 25 bin de yaralımız oldu” ifadeleri yer almıştı. Aynı bağlamda, IŞİD’in Suriye’deki son kalesi Bahoz’da 10 binden fazla IŞİD’linin yakalandığı, bunların 10 binden fazlasının Rojava Özerk Yönetimi’nin kontrolündeki cezaevlerinde olduğu, bölgede onbinlerce IŞİD’li aile üyesinin de bulunduğunu belirtilmişti.

Yönetim ayrıca uluslararası toplumun IŞİD’e karşı özel bir mahkeme kurmadığını, devletlerin IŞİD üyelerini kabul etmediğini yinelemişti.

/rd/

İlginizi çekebilir