Amerika, İran’ı Kirman saldırısı konusunda uyarmış

IŞİD, 4 Ocak’ta başkent Tahran’ın yaklaşık 820 kilometre güneydoğusundaki Kirman’da meydana gelen saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Benzer haberler

Rusya’dan İsveç’e uyarı: Baltık Denizi NATO…

Bitcoin’in fiyatı ilk kez 60 bin doları geçti

ABD yönetiminin, güneydoğudaki Kirman kentinde yaklaşık 100 kişinin ölümüne yol açan eş zamanlı canlı bomba saldırıları öncesinde İran’ı saldırılara karşı uyardığı ortaya çıktı.

ABD’li bir yetkili Perşembe günü yaptığı açıklamada, gizli uyarının ABD’nin “IŞİD’in Afganistan’daki kolunun İran’a saldırmayı planladığına dair istihbarat elde etmesinin ardından” yapıldığını belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, “ABD, yönetimleri potansiyel ölümcül tehditlere karşı uyarmak için uzun süredir uygulanan bir ‘uyarma görevi’ politikası izledi” dedi.

“Bu uyarıları yapıyoruz çünkü terör saldırılarında masum insanların hayatını kaybetmesini istemiyoruz.”

3 Ocak’ta Kirman’da, Kasım Süleymani için düzenlenen anma töreni sırasında iki canlı bomba saldırısı gerçekleşmişti.

“Zeytin dalı”

Washington DC’deki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi adlı düşünce kuruluşunun Ortadoğu programı direktörü Jon Alterman, ABD’nin İran’ı uyarması, İran destekli vekil güçlerin ABD, İsrail ve diğer Batılı çıkarlara yönelik son saldırılarına rağmen Washington’da Tahran ile diyalog arayışına yönelik daha geniş bir arzuyu yansıtabileceğini söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Alterman, “Bu bir zeytin dalı” dedi ve ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Washington ile Tahran arasındaki diyaloğun her iki tarafın da yararına olacağına inanarak göreve geldiğini sözlerine ekledi.

Biden yönetimi 2015 yılında Tahran ile uluslararası güçler arasında varılan ve yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın nükleer faaliyetlerini sınırlandıran anlaşmayı canlandırmakta şimdiye kadar başarısız oldu.

ABD, anlaşmanın yeterli olmadığını savunan Trump yönetiminde 2018 yılında anlaşmadan tek taraflı olarak çekildi ve İran’a halen yürürlükte olan en sert yaptırımları uyguladı.

Öte yandan Tahran rejimi ABD’nin Kirman saldırısıyla ilgili kendilerini uyardığı yönündeki haberleri yalanladı.

 

/Kaynak: Mepa News/

İlginizi çekebilir