Amerika: İran doğrudan çatışmaya girebilir

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’li CBS televizyon kanalına yaptığı açıklamalarda, İsrail ile Lübnan sınırında yeni bir savaşın çıkma ihtimaline atıfta bulundu ve “İran’ın bir şekilde doğrudan çatışmaya girmeyi tercih edebileceğini göz ardı edemeyiz. Her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olmalıyız” dedi. Sullivan İran’ın savaşa dahil olma ihtimali üzerine “Bu bir risk ve en başından bu yana dikkate aldığımız bir risk” dedi.
 
ABD’nin iki uçak gemisini bölgeye gönderme kararına değinen Sullivan, “(ABD) Başkanı’nın doğu Akdeniz’e bir uçak gemisi, Körfez’e bir uçak gemisi göndermek için hızlı ve kararlı bir şekilde davranmasının sebebi bu, çünkü bu durumu suistimal etmek isteyen herhangi bir devlete veya aktöre karşı çok açık bir mesaj gönderdi” diye konuştu.
 
Benzer haberler
ABD’den bölgeye ikinci uçak gemisi
 
Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği ve bin 300’ü aşkın İsrailli’nin öldürülüp onlarcasının da rehin alındığı saldırıların ardından ABD, USS Gerald R. Ford isimli uçak gemisi ile ona eşlik eden gemileri doğu Akdeniz’e göndermişti. ABD Savunma Bakanı Llyod Austin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ikinci bir uçak gemisinin bölgeye intikalini açıklamıştı. Austin bunun amacını “İsrail’e karşı düşmanca hareketleri veya Hamas’ın saldırısı sonrasında ortaya çıkan savaşı her türlü yaygınlaştırma çabalarını engellemek” olarak açıklamıştı. USS Eisenhower isimli uçak gemisiyle ona eşlik eden gemilerin, halihazırda doğu Akdeniz’de olan USS Gerald R. Ford’a katılması bekleniyor.
 
/DW/
İlginizi çekebilir