Amerika, İran Dışişleri Bakanı’nın Washington ziyaretine izin vermedi

ABD, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın başkent Washington’u ziyaret etmesine izin vermedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, geçen hafta BM Genel Kurulu toplantısı için New York’ta bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın Washington’u ziyaret etmek için talepte bulunduğunu açıkladı.

İran ve diğer yabancı hükümet yetkililerinin BM işleri için New York’a seyahat etmelerine izin verme yükümlülükleri olduğunu vurgulayan Miller, “Ancak bu kişilerin Washington DC’ye seyahat etmelerine izin verme yükümlülüğümüz yok” dedi.

Sözcü Miller, “İran’ın ABD vatandaşlarını haksız yere gözaltına alması ve terörizme devlet desteği vermesi göz önüne alındığında, bu talebin kabul edilmesinin ne uygun ne de gerekli olduğuna inandık” ifadelerini kullandı.

İran, Irak ve Arap yarımadasıyla ilgili haberleri takip eden haber sitesi “Amwaj.media”, Abdullahiyan’ın 14 yıl sonra Washington’u ziyaret edecek ilk dışişleri bakanı olacağını bildirmişti.

Benzer haberler

İsmini vermek istemeyen kaynaklara dayandırılan haberde, Emir Abdullahiyan’ın konsolosluk operasyonunu bizzat görmek ve denetlemek için Washington’a gitmek istediğini söylediği belirtildi.

İran’ın Washington’daki konsolosluk şubesi resmi olarak Pakistan bayrağı altında faaliyet gösteriyor.

Birleşmiş Milletler’e ev sahipliği yapan ABD, tüm üye devletlerin temsilcilerinin New York’a seyahat etmesine izin veriyor, ancak “düşman” olarak gördüğü bazı ülkelerin yetkililerinin şehir dışına çıkışını kısıtlıyor.

İran geçtiğimiz hafta beş ABD vatandaşının serbest bırakılmasına izin vermiş, ABD de İran’ın dondurulmuş 6 milyar dolarlık fonunun Güney Kore’den Katar’daki bir hesaba aktarılmasını sağlamıştı.

 

/voa/

İlginizi çekebilir