Irak ile Amerika IŞİD’le mücadele misyonunun sonlandırılmasını görüştü

Irak ve ABD arasında kurulan yüksek askeri komite, uluslararası koalisyon güçlerinin Irak’ta bulunma süresini belirli bir takvim içinde sonlandırmayı hedefliyor.

Benzer haberler

Gazze’nin kuzeyine ilk kez havadan paraşüt ile insani…

Havada bomba paniği: ABD uçağı acil iniş yaptı

Irak ve ABD arasında, Washington’un liderliğinde kurulan IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin Irak’tan çekilmesine yönelik takvimin belirlenmesi için iki ülke askeri yetkilileri ilk kez Bağdat’ta bir araya geldi.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani basına yaptığı açıklamada, toplantının ilk ayağının kendi başkanlık ve gözetiminde gerçekleştiğini duyurdu.

Washington, 2003’teki işgalinden bu yana Irak’ta askeri varlığını sürekli koruyor.

Her ne kadar 2011’de ABD’nin tüm muharip güçleri bölgeyi terk etse de, 2014’te binlerce asker Irak hükümetinin IŞİD’e karşı mücadelesine destek vermek için ülkeye geri döndü.

IŞİD’in bölgede etki gücünü kaybetmesinden bu yana Irak yönetimi ABD önderliğindeki askeri koalisyonun kademeli olarak ülke topraklarını tek etmesini istiyor.

ABD’nin Irak’ta yaklaşık 2 bin 500 askeri bulunuyor. ABD askeri ve konuşladnığı üskeri üs, İran yanlısı milislerin son aylarda 150’den fazla füze ve İHA saldırısına hedef oldu.

İki ülke arasında ortak askeri komite kuruldu

Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, Irak ve ABD arasında Ağustos 2023’te başlayan müzakerelerin ardından yüksek askeri komitenin kurulmasına karar verildiği belirtilerek, söz konusu komitenin Irak’ta IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin görevini sonlandırmak için kurulduğu açıklandı.

Bu açıklama Irak ve Suriye’deki ABD hedeflerine yönelik son dönemde İran yanlısı Şii silahlı gruplar özellikle İHA saldırılarının ardından geldi.

Yüksek askeri komitenin görevi, uluslararası koalisyon güçlerinin Irak’ta bulunma süresini sonlandırmak olarak ifade edilen açıklamada, komitenin Irak ile koalisyon güçleri arasında siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri ilişkiler kurmak için çalışacağı aktarıldı.

Irak’ın koalisyon güçlerinin güvenliğini sağlamaya devam edeceği özellikle belirtilen açıklamada, “Bu müzakere sürecinde Irak, ülkenin her yerindeki uluslararası koalisyon güçlerinin güvenliğinin, istikrarın ve gerilimin önlenmesi konusundaki kararlılığını yineliyor” denildi.

ABD’den gelen açıklama

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin ise yine perşembe günü yaptığı yazılı açıklamada, yüksek askeri komite toplantılarının başlatılmasının ülkesinin bölgesel istikrar ve Irak’ın egemenliğine olan derin bağlılığını yansıtmaktadır” ifadelerini kullandı.

Komitenin ABD ve Irak arasında kalıcı bir ikili güvenlik ortaklığına geçişi amaçladığını aktaran Austin, “ABD askeri personeli, Irak hükümetinin daveti üzerine, Irak güvenlik güçlerine IŞİD’e karşı devam eden mücadelelerinde danışmanlık ve yardım sağlama misyonunun bir parçası olarak Irak’ta bulunmaktadır. ABD, güvenli, istikrarlı ve egemen bir Irak’a olan bağlılığını sürdürmektedir” dedi.

/euronews/

İlginizi çekebilir