Amasra Katliamı’na ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi: İlk duruşma 25 Nisan’da

Amasra Katliamı’na ilişkin hazırlanan 195 sayfalık iddianame kabul edildi. 43 madencinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin davanın ilk duruşması, 25 Nisan tarihinde görülecek.

Bartın’ın Amasra ilçesinde, 14 Ekim 2022’de Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde yaşanan katliamda 43 madenci hayatını kaybetti, 10 madenci ise yaralandı. Madene ilişkin alınmayan önlemlere dair raporlar ortaya çıkarken, Amasra Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 24 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden, aralarında müessese yetkililerinin de olduğu 8’i tutuklandı, 16’sı adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

ÖLEN HER MADENCİ İÇİN 25 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Bartın Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan 195 sayfalık iddianame, Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 116 müştekinin yer aldığı iddianamede; tutuklu Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural hakkında hayatını kaybeden her madenci için “olası kast ile öldürme” suçundan 25 yıla kadar hapis istendi.

Benzer haberler

Mazlum Kobani: ‘Suriye-İran-Türkiye Koordinasyonu…

‘Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kürdistan’…

Yöneticiler hakkında ayrıca, “olası kast ile kişinin yaşamını tehlikeye sokacak şekilde kasten yaralama” suçundan da ağır yaralanan 4 kişiden her biri için 4 yıla kadar hapis talep edildi.

Diğer 4’ü tutuklu 19 kişinin ise “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapsi talep edildi.

İLK DURUŞMA 25 NİSAN’DA

Davanın ilk duruşması, 25 Nisan günü görülecek. Duruşmanın, 8’i tutuklu, 23 sanık ve 118 müşteki Bartın Adliye binası giriş katındaki oluşturulan özel alanda yapılacağı öğrenildi. (DHA)

İlginizi çekebilir