Almanya’dan Ukrayna’ya destek ziyareti

Almanya Federal Meclisi’nin, Ukrayna’ya silah yardımlarının hızlandırılması gerektiğini savunan üç üyesi, Ukrayna’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Hür Demokrat Partili (FDP) Savunma Komisyonu Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Dışişleri Komisyonu Başkanı Michael Roth ve Yeşiller partili Avrupa Komisyonu Başkanı Anton Hofreiter’ın Ukrayna ile dayanışma sergilemek için bu ziyareti gerçekleştirdikleri bildirildi.

Gizli tutuldu

Ukrayna Parlamentosu milletvekili Halina Yançenko’nun daveti üzerine yapılan ziyaret sırasında üç Alman milletvekilinin Ukrayna’nın batısında, Polonya sınırına yakın bir bölgede, Ukraynalı mevkidaşları ile bir araya gelmeleri bekleniyor.

Spiegel dergisi, ziyaretin güvenlik gerekçesiyle son ana kadar gizli tutulduğunu, görüşmelerin nerede yapılacağına ilişkinin bilginin de paylaşılmadığını duyurdu.

Milletvekilleri ısrar etti

Milletvekillerinin aslında kendilerine 1 Nisan’da ulaşan davetin hemen ardından ziyareti gerçekleştirmek istedikleri aktarıldı.

Hem Alman güvenlik makamları hem de Federal Hükümetin ise “ciddi güvenlik endişesi” gerekçesiyle buna sıcak bakmadığı, bu nedenle ziyaretin ancak üç milletvekilinin ısrarcı olmaları üzerine gerçekleşebildiği belirtiliyor.

/DW/

İlginizi çekebilir