Almanya’da hükümet ve sendikalar kamu çalışanlarına zam konusunda anlaştı

Almanya’da hükümet ile sendikalar ülkedeki 2 buçuk milyondan fazla kamu çalışanının maaşına yapılacak zam oranı üzerinde anlaşmaya vararak grev sürecini sona erdirdi.

İçişleri Bakanı Nancy Fraeser anlaşmayı “Zor bütçe koşullarında sendikaların taleplerini olabildiğince sorumlu bir şekilde yerine getirmeye çalıştık” sözleriyle duyurdu.

Ver.di sendikası ve memurlar federasyonu diğer birçok ülkede olduğu gibi yüksek enflasyonla baş etmeye çalışan ülkede yüzde 10,5’lik zam ve 12 ay boyunca en az 500 euro ek ödeme için mücadele veriyordu.

Sağlık, ulaşım ve posta hizmetleri başta olmak üzere hayat pahalılığından dolayı zor durumdaki kamu çalışanlarının grevleri arasında görüşmelerin sonuçsuz kalması üzerine arabulucuların önerileri temelinde anlaşma sağlandı.

Zamlar ne kadar?
Buna göre, kamu çalışanlarına toplamda 3 bin euroluk ödeme yapılacak. İlk taksidi haziran ayında 1,240 euro olarak verilecek ödeme, önümüzdeki şubat ayına kadar ayda 220 euro şeklinde tamamlanacak.

Anlaşma kapsamında önümüzdeki yılın mart ayında ise yaklaşık yüzde 5,5’lik bir zammı takiben maaşlarda düzenli olarak 200 euro artış yapılacak. Anlaşma 2024 yılı sonuna kadar geçerli olacak.

Uzlaşmaya vardıkları noktayı “acı eşiğine dayandı” şeklinde tanımlayan Ver.di Başkanı Frank Werneke önümüzdeki yıl maaşlara yapılacak zamların çoğu çalışan için yüzde 11’in üzerinde bir artış anlamına geleceğini belirtti.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir