Almanya: Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Parlamentosu’nda Newroz kutlaması

 Almanya tarihinde ilk kez bir eyalet parlamentosunda Newroz resmi olarak kutlandı.  Kuzey Ren-Vestfalya Eyelat Parlamentosu resmi olarak Newroz daveti düzenleyerek önemli bir adım attı.

Kuzey Ren-Vestfalya Parlamentosu’nda Newroz’u kutlamak ve tanıtmak için tören düzenlendi.

Kuzey Ren-Vestfalya Parlamento Başkanı, bölgede yaşayan bir grup Kürt’ü davet etti.  Parlamentodaki Newroz daveti Kuzey Ren-Vestfalya Parlamentosu Başkan Yardımcısı olan bir Kürt kadın Berivan Aymaz tarafından organize edildi.

18 milyondan fazla insanın yaşadığı Almanya’nın en büyük bölgesi olan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde, ilk kez Newroz kutlanıyor.

Almanya’nın en fazla üyeye sahip Kuzey Ren-Vestfalya Parlamentosu diyasporada yaşayan bir grup Kürt ve dostları ile birlikte Newroz’u karşıladı.

İlk kez Newroz töreni düzenlenen resmi toplantı salonunda Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Bölge Parlamentosu Başkanı André Kuper Kürt-Alman konuklara yönelik bir konuşma yaptı.

Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Parlamentosu Başkanı André Kuper, “Kuzey Ren-Vestfalya Parlamentosu toplantı salonunda bölge yönetiminin katılımıyla ilk kez bir Newroz töreni yapılıyor” dedi.

Almanya Kuzey Ren-Vestfalya Bölge Parlamentosu Başkan Yardımcısı görevini yürüten Kuzey Kürdistanlı Berivan Aymas’ın yoğun çabaları sayesinde ilk kez Newroz kutlanıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Berivan Aymaz, “Newroz’u karşılamak için davetiye göndermek benim için çok önemliydi . Başkanımız Sayın Kuper’e bu girişimi hemen desteklediği için minnettarım. Sanırım Almanya tarihinde bir parlamento Kürt Yeni Yılı  kutlamaları için resmi davetye gönderiyor. Kuzey Ren-Vestfalya’da yaşayanlardan birçok insan etkinliğe katıldı. Kürdistan’ın farklı parçalarından Kürt toplumunun sanatçıları, sinemacıları,  sendika, parti, şirket temsilcileri, farklı kültürlerden kişiler geldi” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlar arasında çok uzun süredir diasporada yaşayanlar da bulunuyor. Metin İncesu onlardan birisi. 1980’den beri Almanya’da yaşıyor. Metin İncesu yeni nesilden daha fazla Parlamento’da Newroz’un resmi olarak kutlanması ve Kürtlerin tarihinin tanıtılmasının tarihi bir  öneme dahip olduğunun farkında.

Metin İncesu “Almanya özellikle bu bölge Kürtlerin farklı bir millet olduğunu yavaş yavaş kabul ediyorlar. Almanya’da bir bölge parlamentosu ilk kez Newroz için insanları resmi olarak davet ediyor ve hükümette bunu destekliyor. Kürtleri mülteci olarak kabul eden bu bölge için çok önemli bir adım. Birçok Kürt katıldı bu Kürtler için önemli bir perspektif” şeklinde konuştu.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyelat Parlamentosu’nun anı defterinde bugün Kürtlerin Yeni Yılı Newroz için yazılar yazıldı. Davete katılan  Kürtler, anı defterine  Kuzey Ren-Vestfalya Eyelat Parlamentosu Başkanı’na bu etkinliği düzenlediği için duydukları memnuniyeti ve minettarlıklarını dile getirdiler.

Kürt mültecilere kapılarını açan Kuzey Ren-Vestfalya Eyelati bugün Newroz’u resmi olarak kutlayarak tarihi bir adım atmış oldu.

/rûdaw/

İlginizi çekebilir