Almanya: Hanau’daki ırkçı saldırının üzerinden bir yıl geçti

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de ırkçı Tobias Rathjen tarafından şehir merkezindeki iki kafeye düzenlenen saldırıda 9 kişi öldürülmüştü.

Irkçı terör saldırısının birinci yılı nedeniyle yarın Hanau’da tören düzenlenecek.

Törene, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle aralarında Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Hessen Başbakanı Volker Bouffier’in de bulunduğu 50 kişinin katılımına izin verilecek.

Federal hükümetin Göç, Sığınmacılar ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz, Hanau saldırısının birinci yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, halkı ırkçılık ve nefretle yüzleşmeye çağırdı.

Benzer haberler

Kılıçdaroğlu HDP Eş Genel Başkanlarını ziyaret etti

Millet İttifakı’nda yeni kriz iddiası: Mansur Yavaş,…

Widmann-Mauz, ırkçı şiddete karşı daha aktif olunması çağrısında bulunarak, “Bir yıl önce düzenlenen ırkçı saldırıda hayattan koparılan bu insanlar Hanau sakinleriydi, onlar Almanya’nın bir parçasıydı, bizim bir parçamızdı. Bu tür saldırılar ırkçılığa karşı daha sert önlemler alıp, daha net duruş sergilememiz gerektiğini gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un başkanı olduğu Almanya Uyum Vakfı da yayımladığı mesajda kin, kışkırtma ve ırkçılığa karşı çıkılması çağrısında bulundu.

Mesajda, “Hanau saldırganı derin ırkçı bir zihniyetteydi ve kin dolu olduğu için bu saldırılarda bulundu. Saldırılardan önce de bu radikalleşmeyi internette yayınladı. Bizler hem gerçek hem de dijital dünyada kararlı bir biçimde kine karşı koymalıyız. Bu ırkçı ideolojilerin yeşermesine izin vermeyip, bunu hep birlikte kurutmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

/Ajans/

İlginizi çekebilir