Almanya Dışişleri Bakanı: Ukrayna’da savaş suçu işleyenler hesap vermeli

Rus güçlerinin Ukrayna’da sivillere karşı büyük vahşet işlediğini belirten Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, ”Bu savaş suçluları hesap vermeli” dedi.

Ukrayna savaşında, Cumartesi öğleden sonra internette paylaşılan Buça kentinden görüntüleri Avrupa’da tepkilere neden oldu. AB liderleri, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Buça kentindeki vahşetten sorumlu tutulacağını ve AB’nin Rusya’ya daha fazla yaptırım hazırlığında olduğunu bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Moskova’ya karşı daha sert yaptırımlar  önerdi. Alman bakan ayrıca Ukrayna ordusuna daha fazla yardım yapılacağını duyurdu. Baerbock, Rus birliklerinin geri çekilmesinden sonra Buça’daki “dizginsiz şiddet” görüntülerinin “dayanılmaz” olduğunu söyledi.

Benzer haberler

Rojava: Uluslararası Koalisyon ve SDG ortak tatbikat…

Hak İhlalleri Raporu: 2023 yılında en az 3 bin 301 insanın…

Konuya ilişkin Twitter’dan paylaşımlarda bulunan Baerbock şöyle dedi:

“Bu savaş suçlarından sorumlu olanlar hesap vermeli… Rusya’ya karşı yaptırımları sıkılaştıracağız ve Ukrayna’nın savunmasına daha fazla destek sağlayacağız.”

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de “Kiev’in kurtarılmış bölgesinde Rus ordusunun neden olduğu vahşetin görüntüleriyle şoke olduğunu” “Buça Katliamı” etiketiyle paylaştı.

Michel, Rusya’ya karşı daha fazla yaptırım uygulanacağını ve Ukrayna’ya desteğin süreceğini kaydetti.

 

 

İlginizi çekebilir