Scholz: Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği, İsveç’in NATO üyeliği ile bağlantılı değil

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde (AB) önünü açın, biz de İsveç’in önünü açalım” teklifini reddetti. 

Komisyon, AB üyeliği ile NATO üyeliğinin iç içe geçtiği fikrini kabul etmeyerek iki sürecin “ayrı” olduğunu ve “paralel” ilerlediğini vurguladı.

“İki süreci birbirine bağlayamazsınız.” diyen Avrupa Komisyonu Baş Sözcü Yardımcısı Dana Spinant yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği’nin, tüm aday ülkeler ve hatta aday ülke olmak isteyen ülkeler tarafından atılması gereken çok ama çok net adımları olan, son derece yapılandırılmış bir genişleme süreci bulunuyor.” dedi.

Benzer haberler

İran İsveçli AB çalışanını “İsrail için casusluk…

Netanyahu: İran Kuzey Kıbrıs’ı terör için kullanıyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Komisyon’dan kısa süre önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin, İsveç’in NATO üyeliği ile bağlantılı olmadığını söylemişti.

Erdoğan’ın açıklaması hakkındaki soruyu yanıtlayan Alman Şansölye, “Bu konu bağlantılı bir mesele olarak görülmemeli” dedi. Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “aylardır sürüncemede bıraktığı İsveç’in NATO’ya katılmasının önünde hiçbir engel olmadığını” savundu.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir