Almanya Başbakanı Scholz: Aşırı sağcı AfD, yine daha önceki konumuna gerileyecek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, son dönemde anketlerde yükselişe geçen aşırı parti Almanya için Alternatif’in (AfD) gelecek seçimlerden önce gerileyeceğine inandığını söyledi. 

Scholz, “AfD’nin bir sonraki federal seçimde bir öncekinden çok farklı bir performans göstermeyeceğinden oldukça eminim” dedi.

Berlin’deki yıllık yaz basın toplantısında konuşan Scholz, başarmak için stratejisinin “vatandaşlara iyi bir geleceğe inanmaları için yeterli nedenler veren” politikalar izlemek olduğunu söyledi.

65 yaşındaki Scholz, ülkenin sınırlarını kontrol altında tuttuğunu ve düzensiz göçü engelleyebileceğini göstermenin bu politikalar arasında olduğunu kaydetti.

Aşırı sağ ideolojinin toplumda “normalleşmediğini” savunan Scholz, “Demokrat partilerin” ve destekçilerinin her eyalette büyük bir çoğunluğu oluşturduğunun altını çizdi.

Scholz ayrıca Almanya’nın 16 eyaletindeki ana akım partilere “aralarındaki rekabetin sonuçlarını göz önünde bulundurmaları” çağrısında bulundu.

Anketlerde ilk sırada

Avrupa’daki göç krizinin ardından 2017’de yüzde 12,6 oy oya ulaşan aşırı sağcı AfD, 2021’deki son ulusal seçimde oyların yüzde 10,3’ünü aldı.

Ülkedeki son anketler, partiye verilen desteğin yüzde 20 civarında olduğunu ve Scholz’un merkez sol Sosyal Demokratlarının önünde olduğunu gösteriyor.

Son dönemde artan enflasyon ve hükümetin uygulamaya çalıştığı ekolojik dönüşümden kaynaklanan rahatsızlıkların AfD’ye olan desteği artırdığı belirtiliyor.

AfD kısa bir süre önce Doğu Almanya’da bir yerel yönetim ve bir belediye başkanlığı kazanarak iki seçim başarısı elde etti.

Önümüzdeki yıl partinin kaleleri olarak bilinen üç doğu eyaleti Thüringen, Brandenburg ve Saksonya’da bölgesel seçimler yapılacak.

/euronews/

İlginizi çekebilir