Alman Yeşiller Partisi: Türkiye askeri operasyonları derhal durdurmalı

Alman Yeşiller Partisi, Federal Parlamento grubundan Dış Politika SözcüsüJürgen Tritten ve İnsan Hakları ile Türkiye masasından sorumlu Dışişleri Komitesi Üyesi Max Lucks, Yeşiller Parlamento grubu adına yaptıkları açıklamada, ”Türkiye askeri operasyonlarını derhal durdurmalı” çağrısı yaptılar…

Açıklama şöyle:

Türk hava kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyindeki SDG ve Kuzey Irak’taki PKK mevzilerine yönelik saldırıları uluslararası hukuka aykırıdır. İstanbul’daki yıkıcı bombalı saldırıya ve meşru müdafaa hakkına yapılan atıflar inandırıcı değil ve konu dışıdır. Bu tür soruşturmalar hukuk devleti ilkelerine göre tamamlanmalıdır. Bu olayda sonuçların beklenmemesi ve şeffaf hale getirilmemesi, saldırıların gerekçesi konusunda daha fazla şüphe uyandırıyor. Türkiye, NATO’nun önemli bir ortağıdır ve bu aynı zamanda çok taraflı bir dış ve güvenlik politikasına geri dönmesini zorunlu kılmaktadır. Uluslararası çatışmalar nedeniyle, Türk hükümetinin saldırgan dış politikasını kararlılıkla reddediyoruz. Kuzey Suriye’nin bazı bölgelerinin işgalini bir kez daha kınıyoruz. Uzun vadede bu askeri operasyonlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP-MHP hükümetinin yoğun bir iç baskı altında olduğu gerçeğini gizlemeyecektir. Demokratik muhalefet günlerdir İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilgili soruşturmalarda çelişkili bulgulara işaret ediyor. On yıllardır devam eden Kürt sorunu, ancak Türkiye ile PKK arasındaki müzakerelerle çözülebilir….”

Benzer haberler

Rusya Devlet Başkanı Putin: Nükleer savaş tehdidi büyüyor

Time dergisi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i…

Cen Özdemir’den tepki

Yeşiller’in Tarım Bakanı Özdemir de sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı.

Özdemir şunları söyledi:

İstanbul bombalaması bağımsız olarak soruşturulmalıdır. Erdoğan’ın IŞİD’e karşı başarılı bir şekilde savaşan Kürtlere yönelik bombaları, dikkatleri Türkiye’deki ekonomik felaketten uzaklaştırmayı amaçlıyor.

İlginizi çekebilir