Alman devlet televizyonundan sürgün gazeteciler belgeseli

Avrupa’da saldırıya uğrayan ve gri listeye konulan sürgün gazeteciler Can Dündar, Cevheri Güven ve Ahmet Dönmez, Alman devlet televizyonu ZDF’in hazırladığı belgeselde buluştu.

Avrupa’da saldırıya uğrayan, evlerinin adresi başta Sabah olmak üzere iktidar yanlısı gazetelerde yayınlanan ve gri listeye konulan sürgün gazeteciler Can Dündar, Cevheri Güven ve Ahmet Dönmez, Alman devlet televizyonu ZDF’in hazırladığı belgeselde bir araya geldi.

Can Dündar ve belgesel ekibi, çekimler için Cevheri Güven’in ve Ahmet Dönmez’in evine gitti.

Can Dündar’ın, 2015 yılında Silivri Cezaevinde birlikte kaldığı, yan hücresinde bulunan Cevheri Güven’e belgeselde “Nereden nereye” demesi dikkat çekti.

‘ERDOĞAN HÜKÜMETİNİN TERÖR LİSTESİNDE’ 

ZDF, “Erdoğan’ın terör listesi: Türk hükümeti dünya çapında eleştirmenleri nasıl kovalıyor?” başlıklı belgeseli
Kanal, YouTube’dan şu not ile paylaştı:

“Türkiye seçimlere gidiyor. Can Dündar, casusluk iddiasıyla Türkiye’de yaklaşık 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bir suikast girişiminden kıl payı kurtuldu ve 2016’da Almanya’ya sürgüne gitmek zorunda kaldı. Erdoğan hükümetinin terör listesinde.

Dündar’ın ve diğer Türk kökenli rejim eleştirmenlerinin kaderine dayanan film, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’daki savaş gibi uluslararası krizleri, eleştirmenleri susturmak, iade ettirmek ve hatta kaçırmak için nasıl kullandıklarını belgeliyor.”

Belgeselde ayrıca Arjantin’e hapis yatan Serkan Kurtulmuş ile de yapılan özel röportaja yer veriliyor. Dündar, Kurtuluş ile yaptığı röportajı “Bana sıkılan kurşunun gerçek faillerini öğrenebilmek için Arjantin’e uçtum. Ve “işi” sipariş ettikleri #SerkanKurtuluş’a,“öldürülmemi kim istedi” diye sordum. Suikastın altından “parti-istihbarat-mafya” çetesi çıktı.” diye anlatıyor.

 

/Kaynak: Kronos/

İlginizi çekebilir