Alman askerlerinin Irak’taki görev süresi bir yıl daha uzatıldı

 Almanya hükümeti IŞİD’e karşı mücadele kapsamında, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde bulunan askerlerinin görev süresini bir yıl daha uzatma kararı aldı. Alman askerler, Irak silahlı kuvvetlerine ve Peşmergeye eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Hükümetten yapılan açıklamada, Alman silahlı kuvvetlerinin Irak’taki görev süresinin 31 Ekim 2024’e kadar uzatıldığına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, Iraklı güvenlik güçlerinin ülkede bağımsız olarak güvenlik ve istikrarı sağlaması ve IŞİD’in yeniden güç kazanmasını önlemesi için sürdürülebilir bir şekilde etkinleştirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Alman federal parlamentosu 20 Kasım’daki oturumda hükümetin bu kararını oylayacak ve ardından kararın Federal Konsey tarafından onaylanması gerekecek.

Alman hükümeti geçen yıl Alman ordusunun Irak’ta IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu çerçevesindeki görev süresini 31 Ekim 2023’e kadar uzatmıştı.

Benzer haberler

Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki asker sayısının en fazla 500 ile sınırlandırılmasına karar verilmişti.

Alman askerleri, Irak ordusu ile Peşmerge güçlerine IŞİD’e karşı mücadele kapsamında eğitim ve danışmanlık desteği veriyor.

2014’den beri IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonda yer alan Almanya, Peşmerge güçlerine özellikle silah ve mühimmat temininde önemli rol üstlendi.

Öte yandan Alman ordusu NATO görevi kapsamında 2020’den itibaren Peşmerge ve Irak güçlerine radar ve gözetleme uçakları sağlayarak, havadan gözetleme ve istihbarat toplama faaliyetlerinde yardımda bulunuyor.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir