Alevi Vakıfları Federasyonu Hüseyin Gazi Vakfı hakkında ihraç işlemini başlattığını duyurdu

AVF, Hüseyin Gazi Vakfı hakkında ihraç işlemini başlattığını duyurdu

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) yaptığı yazılı açıklamayla, bileşenleri olan Hüseyin Gazi Vakfı hakkında ihraç kararı aldıklarını duyurdu. AVF, “Vakıf yönetimi tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti hakkında tarafımıza en ufak bilgi dahi verilmemiştir. İnanç ritüellerimizin fütursuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi kültür ve Sanat Vakfı yönetimini kınıyoruz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muharrem’in 10’uncu gününde Ankara Mamak’ta bulunan Hüseyin Gazi Cemevi’ne gitmesi ve cemevinin dizayn edilmesine ilişkin tepkiler yükselirken, Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) bir açıklama yaptı.

AVF yaptığı yazılı açıklamayla, federasyonlarının bileşeni olan Hüseyin Gazi Vakfı hakkında ihraç kararı aldıklarını bildirdi.

AVF yönetimi, federasyonlarının bileşeni olan Hüseyin Gazi Vakfı yöneticilerinin ziyaret hakkında kendilerine hiçbir bilgilendirme yapmadıklarını ve inanç ritüellerinin istismar edilmesine sessiz kaldıklarını belirterek, vakıf hakkında ihraç kararı aldıklarını açıkladı.

“İNANÇ RİTÜELLERİMİZİN FÜTURSUZCA İSTİSMAR EDİLMESİNE SESSİZ KALAN VAKFI İHRAÇ EDİYORUZ”

Yazılı açıklama şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın,

20 yıllık iktidarı süresince ilk defa bir cemevini ziyaret etmesi, Alevilere saldırılarının yapıldığı bir dönemde son derece önemli olduğu gibi toplumu kucaklayıcı ve birleştirici bir ziyarettir. Bu anlamda bu ziyareti önemsiyoruz.

Bu ziyaretin öncesi ve sırasınca yaşananlar ise bizleri ziyadesiyle üzmüştür.

Öncelikle federasyonumuz bileşeni olduğu halde, başından itibaren vakıf yönetimi tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti hakkında tarafımıza en ufak bilgi dahi verilmemiştir.

Alevi – Bektaşî toplumunun yüzyıllar boyunca geliştirdiği, yaşadığı zulüm ve baskılara rağmen bugünlere getirdiği yüce değerleri, basit çıkar hesaplarıyla ayaklar altına alan, Alevi – Bektaşî toplumunun en kutsal değerlerinden olan, ‘Muharrem / Matem’; ve inanç ritüellerimizin fütursuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı yönetimini kınıyor ve Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında federasyonumuzun yönetim kurulunun aldığı karar gereği ihraç işlemlerine başladığımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Kaynak: Pirha

İlginizi çekebilir