Alan Sermiyan: Kürdistan’ın Kralı VIII.Edward                                

1940 yılı Mayıs ayında Belçika’da bir Alman savaş uçağı düşer. Uçakta Hitlerin Fransa’yı işgal planları vardır. Bu planlar İngiliz hükümetinin eline geçer. Ele geçen planlara göre işgal girişimine karşı önlemler alınır ancak Naziler planı ve işgal tarihlerini değiştirirler. Çünkü işgal planlarının İngilizlerin eline geçtiğine dair Almanlarda bir bilgi yoktur. 

Hitler bir ay sonra Fransa’yı işgal eder. Böylece ikinci dünya savaşının kırılma noktası başarıyla geçilir.

Yıl 1936 İngiltere’de Babası V. George’un ölümü üzerine,  VIII. Edward Kral olur. Amcası II. Wilhelm’in etkisiyle büyük bir Alman hayranı olan Edward, Wallis Simpson isimli bir Amerikalı kadına tutulur. Daha önce iki evlilik yaşamış olan Simpson’un evlenmesi Kraliyet yasalarına göre imkansızdır. 

Edward’ın bu sıra dışı ilişkisi Krallık yemininden sonra ortaya çıktığı için hükümet ve meclis buna tepki gösterirler ama teamüllere göre Kral ancak kendi tahtan feragat edebilir. Kral Edward bu arada kendi sevgilisi ve aynı Almanya’nın Londra Büyükelçisi daha sonra Hitlerin Dışişleri Bakanı Joachim von Ribbentrop’da sevgilisi olan bayan Simpson aracılığıyla Alman Büyükelçiliği ile ilişkiye geçer. Periyodik olarak Alman büyükelçiliğini ziyaret eder. Bu ziyaretler İngiliz istihbarat teşkilatının izlemesine takılır.

Hükümet ve meclisin baskıları sonucunda Kral VIII. Edward tahttan çekilmek zorunda kalır. Gerekçesi olarak sevdiği kadına olan aşkını gösterir. Bu gerekçe İngilizler tarafından büyük bir takdir toplar.

Yıl 1945, İngiltere, ABD ve Sovyet ordularından oluşan müttefik kuvvetler mutlak zafere artık çok yakındırlar. Nazi Almanyası (üçüncü Reich) artık çökmek üzere, Hitlerin tercümanı Dr. Otto Schmidt asistanı üsteğmen Von Loesch’ten bütün gizli belgeleri yakarak imha etmesini ister. 

Üsteğmen Schmidt savaş sonrası galip ülkelere karşı elinde pazarlık kozu olarak bu belgelerin bir kısmını toprağa gömerek saklar. 1946 başlarında bir sandık içerisinde gömdüğü bu belgeleri ABD ordusuna teslim eder. Kimi kaynaklar bu belgeleri Dr. Schmidt’in önerisi üzerine sakladığını belirtir. 

Bu belgelerin içinde Marburg V. Cilt isimli dosya bir Kralın kendi ülkesi ve halkına ihanetini ortaya serer. Telgraf dökümleri, mektuplar, fotoğraflar ihanetin boyutunun ne kadar derin olduğunu gösterir. VIII. Edward’ın Hitleri ziyareti, Nazi ordusunu selamlaması, o günlerde daha prototip olan toplama kamplarından övgü ile söz etmesi hatta ‘Nazilerin Londra bombardımanını daha fazla arttırması halinde Londra’nın düşeceğini’ Hitlere özel bir not ile iletmesi. 

Yine bu belgelerde ortaya çıkan daha çarpıcı şey ise; Krallığı döneminde İngiliz devletinin hemen hemen bütün gizli belgelerini Nazi Almanya’sına sızdırması. 

VIII. Edward’ın hayali Nazilerin İngiltere’yi istila etmesi ve monarşiyi yıkarak kendisini ülkenin başına geçirmesiydi.

İşbirlikçilik bir kere insanın kişiliğine sirayet etti mi artık sonsuz bir alçalma evresi başlamış demektir. 

Bugün maalesef Kürdistan’ın bütün parçalarında da faşist Türk devletine hizmet etmekte olan monarklar Kral VIII. Edward’ın tarihsel rolünü oynuyorlar. Kendi halkını her gün katleden (Nazilerden fazlası olup eksiği olmayan) Türk devletinin ortaklığını yapıyorlar.

Bir gün bu yaptıklarından utanacaklar mı, bilemeyiz ama Kral VIII. Edward ülkesinden uzakta utanç içinde öldü.

İlginizi çekebilir