Alan: Dersim dünyanın en aktif deprem fayı arasına sıkışmış

TMMOB, Dersim’de Sanat Sokağı’nda “Depreme dirençli kentler” konulu panel düzenledi. Panele katılan uzmanlar, deprem bilincinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Panele TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan, TMMOB Dersim İl Koordinasyon Sekreteri Uğur Beycan, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Akpazar Belediye Eş Başkanı Orhan Çelebi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, TMMOB Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Dr. Gencay Serter ve Prof. Dr. Sinan Altın katıldı.

Dersim’in fay hattı üzerinde olduğuna dikkat çeken panelistler, kurumsal yapının acil bir  şekilde oluşturulması ve güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye’de meydana gelen depremlerde yaşanan ihmaller ve insan ölümlerinin nedenlerine değinen panelistler ayrıca deprem bilincinin geliştirilmesi gerektiğine işaret etti.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, “Dersim coğrafyası Türkiye’nin değil dünyanın en aktif deprem kuşaklarından biri olan kuzey Anadolu fayı ile doğu Anadolu fayı arasında sıkışmış. Bu da yetmezmiş gibi Ovacık-Malatya fayzonu sistemi tanınmış ve bu da büyük deprem üretme potansiyeline sahip. Yine doğuda bir kısım Pülümür topraklarının içinden geçiyor. Yedisu fayı var, bu da 7.4 üzerinde deprem üretme potansiyeline sahip. Tek başına kırılma değil çoklu kırılma olması halinde bunun oranın daha çok yüksek olacağını hepimizin göz önüne alması lazım” dedi.

Dersim ve ilçelerinde bir an evvel önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Alan, “Yarın deprem olacak demiyorum, öbür gün olacak demiyorum ama her an olma riski ile karşı karşıya bulunduğumuz bir gerçek. O zaman ne yapması lazım? Tunceli ilinin ilçelerinin köylerinin yerel yönetimler, idare,  valiler ile hazır hale getirilmesi ve riskleri azaltması gerekiyor.

Kent merkezinde il ve ilçe boyutunda sıkıntılarımız var ama nüfusun yoğun olarak yaşadığı Dersim kent merkezi Pülümür ve Ovacık’ın ayrı bir öneminin olduğunu özellikle vurguladım. Burada belediye başkanlarımıza yerel yönetimlerimize önemli sorumluluklar düşüyor” diye konuştu.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir