Akşener: Erdoğan’ı çok iyi tanıyoruz; onun tek bir ideolojisi var, o da iktidarda kalmaktır

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan için, “Sayın Erdoğan için PKK’yle masaya oturmak ile PKK’ye karşı mücadele etmek arasında, ideolojik bir fark yok. Çünkü onun tek bir ideolojisi var; o da, iktidarda kalmak” dedi.

Partisinin haftalık TBMM grubu toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu, ekonomi üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert sözlerle yüklendi.

AKP iktidarının millete sefalet yaşattığını söyleyen Akşener, “İktidarın birbirinden yanlış tercihlerinin ve akıl dışı hamlelerinin soncunda yoksulluk o kadar derinleşti ki, artık buna sadece yoksulluk diyemeyiz. Artık millete yaşatılan düpedüz sefalettir. Sefalet endeksinde Türkiye en yakın takipçisi Arjantin’e fark atarak birinci oldu” dedi.

‘GERÇEKLİK ALGISINI TAMAMEN KAYBETMİŞ DURUMDA’ 

Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bay krize göre bunlar aslında iyi günlerimizmiş. Şükredin şükredin… Parlamenter demokrasi zamanında daha kötü durumdaymışız. Çamaşır makinesini kim buldu acaba. Renkli televizyonu kim getirdi acaba… Partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçtikten sonra Türkiye’ye istikrar gelmiş. Sağlıklı ekonomi ile yolumuza devam ediyormuşuz. Tamamen emin oldum ki biz bu arkadaş ile aynı ülkede yaşamıyoruz. Hatta biz onunla aynı evrende, aynı uzay zaman düzleminde bile yaşamıyoruz. Gerçeklik algısını tamamen kaybetmiş durumda. Adeta paralel evrende yaşıyor. Eee saray hayatı insanı paralelleştirir.”

‘İSTİKRARLI ŞEKİLDE FAKİRLEŞİYORUZ’ 

“Bu ucube sistemin neden olduğu yıkımı daha fazla gizleyemezsin” diyen Akşener, “Evet bir istikrar getirdi bu sistem. Mesela istikrarlı şekilde fakirleşiyoruz. Mesela fantastik ekonomi politikalarıyla istikrarlı bir şekilde elimizde ne varsa kaybediyoruz. Mesela dolar kuru istikrarlı şekilde artıyor. Yüzde 11.92 olan enflasyon ise istikrarlı şekilde tırmanarak bugün yüzde 85.5 oldu. Pollyanna ve arkadaşlarına sorarsanız sefalette bir dünya rekorumuz oldu derler. Önemli olan rekordur. Bay kriz ve ucube sisteminin tek rekoru bununla da sınırlı değil. Büyük ekonomist bay kriz ve üstün yetenekli kadrosu rekorlarla dolu bir tarih yazıyor” şeklinde konuştu.

‘İŞ ADAMIMSI VE SİYASETÇİ BİR ŞAHIS NASIL OLUYOR DA 500 MİLYON DOLARA SAHİP OLABİLİYOR?’ 

Akşener’İn konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

“Bir arkadaş geldi, bir iş adamından bahsetti. Şu kadar parası var diyorlar doğru mu yok abla o kadar yok 300-500 milyon dolardır. 300-500 milyon dolardır. Arasında 200 milyon dolar fark var. 2 liraymış gibi söylenen 200 milyon dolardan bahsediyorum. Bu ne demek biliyor musunuz? Paralar o kadar acayip çarpılmış hazine öyle soyulmuş ki 2 liraymış gibi 200 milyon dolardan canı yanan bir şahıs bahsediyor. Hem iş adamı hem siyasetçi, iş adamımsı ve siyasetçi bir şahıs nasıl oluyor da 500 milyon dolara sahip olabiliyor? 200 milyon doları saymazsak 300 milyon doları var. Ama emin olun biz o 200 milyon doları sayacağız.”

NEBATİ’YE: UTANMASI DA YOK 

“İktidar mensupları her ne kadar saymasa da ülkemizin içinde bulunduğu durum ortada. OECD ve Avrupa Birliği ülkelerinde en yüksek enflasyona sahip ülke, maalesef biziz. Dünya’da ise, en yüksek enflasyona sahip, 5’inci ülkeyiz. Peki, tablo bu kadar vahimken, bu rezalet rekorlarına, imza atanlar ne yapıyorlar dersiniz? Her zamanki arsızlıklarıyla, akıl ve bilim dışı, sözde ekonomi modellerini savunmaya, ısrarla devam ediyorlar. Her zamanki yüzsüzlükleriyle, ekonomide çağ atlıyormuşuz gibi davranmaya, devam ediyorlar. Her zamanki ciddiyetsizlikleriyle, Saçma sapan açıklamalar yapmaya, devam ediyorlar. Eveet, kimden bahsettiğimi biliyorsunuz. Tabiki, Bay Kriz’in prensi, iktidarın kara mizahşörü, ayaklı ışık gösterisi, Doçent Doktor Nebati Bakan’dan bahsediyorum. Biliyorsunuz kendisi, geçtiğimiz hafta da yine akıl dolu bir açıklama yaptı. Dedi ki; ‘20 yıldır bu ülkede, hiç ama hiç kimse; ‘Beni enflasyonun altında ezdirdiler’ diyemez…’ Bu arkadaş, gerçekten saçmalama çıtasını her hafta biraz daha yükseltiyor. Üstelik hiç utanması da yok.”

KREDİYLE MONTA GOGOL’ÜN PALTO’SU TEPKİ 

“Milletimiz bayram harcamasının ve okul alışverişinin ardından artık kış için mont alırken bile bankaya borçlanmaya başladı. Hatta bazı bankalar mont parası için 36 ay vadeli kredi bile açtılar. Bu acı tablo karşısında; Bay Kriz ve saz arkadaşlarını, tebrik etmek lazım. Çünkü, Gogol bile, bu kadarını yazamadı. Gogol’un Palto hikâyesindeki baş karakter bile palto parasını 6 ayda toplamıştı. Sayın Erdoğan’ın trajik ekonomi masalında ise bir mont parası için 3 yıllık taksit gerekiyor. İşte size vizyon. İşte size başarı. İşte size, enflasyona karşı verilen, destansı mücadele. İşte size, dünyayı imrendiren, sözde ekonomi modelinin sonuçları.”

AKP-HDP-GÖRÜŞMESİ YORUMU: AÇILIMCILAR KUMPANYASI SEYİRCİSİYLE BULUŞUYOR 

“Ve beklenen nihayet gerçekleşti. Açılımcılar kumpanyası yeniden seyircisiyle buluşuyor. Kumpanyacılar en sonunda merdiven altlarında yürüttükler sufle çalışmasını bırakıp kamuoyuna resim verme aşamasına geldiler. Kumpanya afişi ve basın bülteni, şöyle olmalı: ‘Cumhuriyete karşı, el ele, omuz omuza…’ Yüz yıllık yıkım süreci olan, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı anayasa değişikliği kisvesiyle sokulacak yeni çomaklar kaşınacak yaralar ve verilecek yeni hasarların büyük tiyatrosuna, hepiniz hoş geldiniz. “Başı sıkışınca, ‘vesayet’ diyenlerle, başı sıkışınca, ‘demokrasi’ diyenler, yine bir arada.”

‘ERDOĞAN BİR SÜREDİR FELLİK FELLİK ARAYIŞ HALİNDEYDİ’

“Uzun bekleyiş artık sona erdi. Karşınızda, açılımcılar kumpanyası. Zaten hiç ayrılmadılar ki… Zaten hiç küsmediler ki… Çünkü onlar birbirine kalple bağlı, ruhla bağlı, zihinle bağlı. Dahası onlar birbirine omerta yasalarıyla bağlı. Onlar birbirine, uzattıkları kırmızı karanfillerle bağlı… Evet, belli ki açılımcılar kumpanyası yeniden seyircisiyle buluşuyor. Ak Parti ve HDP milletvekilleri, Sayın Erdoğan’ın direktifleriyle başlayan, anayasa yapım süreci için, bir araya gelip oldukça mutlu, neşeli ve sevinçli, bir görüntü vermişler. Ne diyelim, Allah bozmasın.

Biliyorsunuz Sayın Erdoğan bir süredir fellik fellik, bir arayış halindeydi. Arıyordu, tarıyordu, bir türlü bulamıyordu. Sonunda muradına ermiş. 6’lı masanın sağında, solunda, altında ararken; kendisi nihayet HDP’yi kendi bakan ve milletvekillerinin yanında bulmuş. Ama görüyorum ki, bu tablonun içinde barındırdığı çelişkileri, anlamakta zorluk çekenler, garipseyenler var. Hatta, Ak Parti’yi içine düştüğü tutarsızlıktan dolayı, eleştirenler de var. Ama açıkçası, biz bu durumu, hiç garipsemedik. Çünkü biz, Sayın Erdoğan’ı çok iyi tanıyoruz. Kendisinin, sadece koltuğu sallanana kadar var olan, vatanseverliğini, biz en başından beri biliyoruz.”

‘TEK BİR İDEOLOJİSİ VAR, O DA İKTİDARDA KALMAK’ 

Hatırlayın; Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçebilmek için, PKK ile yürüttüğü, Açılım Süreci’ni, o başlatmıştı. Hatırlayın; Oslo’yu o planlamıştı.Habur’da konfetileri, o patlatmıştı. Hatta teröristlere, lahmacun partileri bile vermişti. Hatırlayın; İstanbul seçimlerini kazanabilmek için, Teröristbaşı’nın mektubunu, devletin kanalında, yine o okutmuştu. Çünkü Sayın Erdoğan için PKK’yla masaya oturmak ile PKK’ya karşı mücadele etmek arasında, ideolojik bir fark yok. Çünkü onun tek bir ideolojisi var; o da, iktidarda kalmak. Eğer ki şimdiye kadar Sayın Erdoğan’a, iktidarı müjdeleyen şey, açılım süreci olsaydı; geçtim HDP’yi, bugün, PKK’yla müttefik olurdu. Bakın, Sayın Erdoğan, en başından beri ne demokrasiye, ne sivilleşmeye, ne çözüme, ne de terörle mücadeleye inandı. Çünkü; onun ve çevresindekilerin, bu tür fikirlerle, ideallerle, siyasi programlarla ve tutarlılıkla, işi yoktur. Yeter ki, kendi işleri görülsün, her türlü kılığa girerler. Düzenleri sürsün diye, her şeyi mübah görürler.”

‘RESİM NETLEŞTİ, SAFLAR BELLİ OLDU’ 

“Ak Parti ve HDP’yi bir masanın etrafında buluşturan bu tablo, İYİ Parti’nin tarihin doğru tarafında durduğunu göstermesi bakımından da oldukça önemli. Çünkü biliyorsunuz, uzun zamandır AK Parti cenahı akıllarınca bizleri HDP ile gizli ittifak kurmakla itham ediyordu. Bazı HDP’liler de bu açıklamaları tebessümle karşılayıp, bizi faşistlikle faili meçhulcülükle, suçlayacak kadar alçalıyordu. E tabi, Allah büyük. İYİ Parti’yi yaftalayanlarla İYİ Parti’yi izole etmeye çalışanlar nihayet aynı kampta buluştu. Resim iyice netleşti, saflar belli oldu.”

‘AK PARTİ VEKİLLERİ PKK’YLA BİR TUTTUKLARI HDP’YLE AYNI MASAYA OTURURKEN UTANMADILAR’ 

“Ak Parti vekilleri, PKK’yla bir tuttukları HDP ile aynı masaya otururken utanmadılar. İşin ilginç tarafı, HDP vekilleri de genel başkanlarını tutukladığı belediyelerine kayyum atadığı için sabah akşam eleştirdikleri, Ak Parti ile aynı masaya oturmaktan, zerre utanmadılar. Yaaa görüyor musunuz? Kadere bakın, kimler kimlerle yan yana geldi… Demek ki neymiş? İki taraf için de, ilkeler, değerler hikaye, at pazarlığı şahaneymiş. Bu saatten sonra kimse, milletimize vatan-millet-beka tiratları atmaya kalkmasın. Hele demokrasi, barış ve müzakere hamasetine hiç başvurmasın. Bu makyavelist görüşme vesilesiyle artık takke düşmüş, kel görülmüştür. Bu kadar açık. Tüm bu ilkesiz siyaset sirkinin ortasında; Bizim İYİ Parti olarak; tavrımız da, duruşumuz da, anlayışımız da, en başından beri nettir. Kim ne derse desin, net olmaya da devam edecektir.”

/Kronos/

İlginizi çekebilir