Akar: Operasyonla ilgili bir tahdit yok

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rojava dönük olası işgal harekatı hakkında, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekatında herhangi bir tahdit (sınırlama/daraltma) yok. Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar olduğu gibi ne gerekiyorsa yeri ve zamanı geldiğinde gereğini yaptı, bundan sonra da yapmaya devam edecek” dedi.

Akar, Çanakkale’de düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonların devam ettiğini ifade eden Akar, şunları söyledi:

Bu kapsamda Irak’ın kuzeyindeki Pençe serisi operasyonlarımız devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde bazılarının içine düştüğü ‘terör koridoru kurma’ sevdasını Mehmetçik tahrip etti. Orada bir terör koridoru kurulmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Pençe Kilit Harekatı büyük bir başarıyla devam ediyor. 491 terörist etkisiz hale getirildi. Pençe Kilit Harekatı önemli. Bugüne kadar Irak’ın kuzeyinde yaptığımız çalışmalarda açık bir alan kalmıştı. Pençe Kilit o alanı kapatacak ve sınırlarımızın giriş ve çıkışın tam kontrolü mümkün olacak.”

Hiçbir şekilde Rojava’da Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nin kontrol sağlamasına izin vermeyeceklerini dile getiren Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Orada bulunan sivillerin, koalisyon güçlerinin zarar görmemesi için de yapılması gereken ne varsa yaptık, yapmayı sürdüreceğiz. Diğer ülkelerin Türkiye’nin ne yaptığını anlaması, bunun istismar konusu yapılmaması lazım. Biz Irak, Suriye başta olmak üzere tüm komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Fakat hakkımızı, hukukumuzu, sınırlarımızı ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak da bizim boynumuzun borcu.”

“Desteğinizi kesin”

Rusya, ABD ve diğer müttefik ülkelerin “verdikleri sözlere” uymasının gerektiğini belirten Akar, şunları kaydetti:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekatında herhangi bir tahdit yok. Tek amacımız Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, mevcut kurallar çerçevesinde ülkemizin, milletimizin hakkını, hukukunu korumak. Bunun için yapılması gereken ne varsa bundan sonra da yapmaya hazırlanıyoruz. Ne zaman, nerede ne yapmak gerekiyorsa, neyi gerektiriyorsa yeri ve zamanı geldiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Diyoruz ki teröristlere olan desteğinizi kesin, ilişkinizi kesin, bunları desteklemeyin, bunlardan vazgeçin. Bunlarla bir yere varamazsınız. Sizin müttefikiniz, sizinle iş birliği yapabilecek güç Türkiye Cumhuriyeti devleti. Dayanacağınız dayanak Türk Silahlı Kuvvetleridir, Türkiye Cumhuriyeti devletidir diye kendilerine hatırattık, hatırlatıyoruz.”

 

/rd/

İlginizi çekebilir