Akar: Bizim koalisyon güçlerine zarar vermemiz söz konusu bile olamaz

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Rojava’da “Amerikan gözlem noktasını vurduğu” iddiasına ilişkin, “Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz.” dedi.

Akar, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Erdoğan başkanlığındaki AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından AKP Genel Merkezi’nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

”Pençe-Kılıç Harekatı”ındaki son duruma ilişkin bir soru üzerine Akar, “Terörü sona erdirmek, ülkemizin ve milletimizin, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Rojava’nın askeri, sivil, ekonomik varlığını hedef alan ”Pençe-Kılıç Harekatı”nın ”başarıyla devam ettiğini” ifade eden Akar, “Harekat, hava ve kara ateş destek vasıtalarıyla yapılan cezalandırma atışları ile devam ediyor. Harekatta şu ana kadar 326 terörist etkisiz hale getirildi.” açıklamasında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Suriye’nin kuzeyinde “ABD gözlem noktasını vurduğu” iddiasının sorulması üzerine Bakan Akar, “Bizim koalisyon güçlerine veya sivillere zarar vermemiz söz konusu bile olamaz. Bizim tek hedefimiz var o da teröristler.” yanıtını verdi.

Bir gazetecinin “Suriye’de liderler düzeyinde bir görüşme ne zaman gerçekleşir” demesi üzerine Akar, “Küçük büyük, irili ufaklı bir sürü gelişme var. Bunlar şekillenir, sonuçlanır, buna göre bakılır. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

 

/euronews/

İlginizi çekebilir