Ağır hasta tutuklu Serdal Yıldırım için tahliye çağrısı

 “F Oturumu”nun 577’nci haftasında yüzde 98 engelli ve ATK’nin “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmeyen Serdal Yıldırım’ın durumuna dikkat çekildi. 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu” eyleminin 577’ncisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde, Mersin R Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan yüzde 98 engelli ağır hasta tutuklu Serdal Yıldırım’ın durumuna dikkat çekildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu, tutuklu yakınları ve çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, “Ağır hasta mahpus Serdar Yıldırım serbest bırakılsın” pankartı açıldı. “Tedavi haktır engellenemez” ve “Serdar Yıldırım serbest bırakılsın” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Meryem Bars okudu.
Tek başına yaşamını idame edemeyen Yıldırım’ın ölüme terk edildiğini belirten Bars, belden aşağısı felçli olan Yıldırım’ın mide ülseri nedeniyle yeterli beslenemediği için aşırı kilo kaybı yaşadığını, sırt omurlarına takılan platinlerin kayması nedeniyle de sürekli ağrı çektiğini aktardı.
YETKİLİLERE ÇAĞRI
Yıldırım’ın Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) 5 kez verdiği “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen “güvenlik tehdidi yaratacağı” gerekçesiyle tahliye edilmediğini kaydeden Bars, bu durumun ise yaşamına kast ettiğini söyledi.
Yıldırım’ın tahliye edilmesi çağrısında bulunan Bars, şöyle devam etti: “Acı çekerek ve zor koşullarda ölümle yaşam arasında bir çizgide yaşama tutunmaya çalışan Serdal Yıldırım’ın sağlık ve yaşam hakkının korunabilmesi için derhal serbest bırakılması, tedavi ve bakımının ailesinin desteğiyle serbest koşullarda sürdürülmesi gerekmektedir. Yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.”
İlginizi çekebilir