Ağır hasta tutuklu Nesip Yapıcı’nın tahliyesi 3 ay ertelendi

 Tutuklu bulunan ağır hasta tutuklu Nesip Yapıcı’nın darp edildiğini belirten İHD Ankara Şubesi Eş Başkanı Sevil Turgut, tahliyesi 3 ay ertelenen Yapıcı için acil tahliye talebinde bulundu.
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri eylemin 423’üncü haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde açılama yaptı. “Tedavi Haktır Engellenemez ve Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamada İHD Ankara Şubesi Eş Başkanı Sevil Turgut, tutuklu bulunan Nesip Yapıcı’nın durumuna dikkat çekerek, acil tahliye çağrısında bulundu.
‘SERVİSTEN ALINIP CEZAEVİNE GÖTÜRMEK’
Nesip Yapıcı’nın 4 Mart 2010 tarihinde gözaltına alınarak tutuklandığı bilgisini veren Turgut, Yapıcı’nın cezaevine girdiğinde hiçbir hastalığı bulunmadığını söyledi. Turgut, “Batman cezaevinde 1 yıl tutulduktan sonra Mardin Midyat M tipi cezaevine sevk edildi. Burada da yaklaşık 2 yıl tutulduktan sonra İzmir Şakran T tipi kapalı cezaevine sevk edildi ve ilk kez kulaklarından yaşadığı rahatsızlıklardan kaynaklı ameliyat oldu. İzmir’den yaklaşık 3-4 yıl sonra da Tarsus T Tipi Cezaevine kendi isteği dışında sevk edildi. Tarsus’ta iken de kendisine ‘gırtlak kanseri’ teşhisi konulmuş ve pandemiden hemen önce ameliyat edildi. Ameliyat edildiği hastanede servis odasında dökülen çamaşır suyundan rahatsız olduğunu söyleyince servisten alınıp cezaevine götürülmüştür” dedi.
‘TAHLİYESİ 3 AY ERTELENDİ’
 Ailesinin aktarımlarına göre, Yapıcı’nın “ayakta sayım” gibi gerekçelerle 3 gün darp edildiğini söyleyen Turgut, “Yapıcı’nın ayrıca kalp yetmezliği hastalığı bulunmakta ve bu hastalık için de sürekli olarak ilaç kullanmak zorundadır. Tarsus’ta iken 3 ya da 4 kez kontrole götürüldü. Yaklaşık 6 ay kadar önce de kendi isteği dışında Seydişehir T Tipi Kapalı Cezaevine götürülmüştür. Bu cezaevinde tedavileri aksamış durumdadır. Müddet namesine göre 15 Eylül 2022 tarihinde koşullu salıverilme tarihi gelmesine rağmen İdare ve Gözlem Kurulu değerlendirme raporuna göre tahliyesi 3 ay ertelenmiştir” diye belirtti.
‘ACİL TAHLİYE ÇAĞRISI’
Yapıcı’nın ağır hastalıkları olan ve sürekli olarak kontrol ve gözlem altında tutulması gerektiğini belirten Turgut, son olarak şunları söyledi: “Tedavi görmesi gereken hasta tutuklunun tahliyesi ertelenerek sağlık hakkı da ihlal edildiği koşullu salıverilme hakkından yararlanarak tahliye edilmesi ve ailesinin yanında sağlıklı koşullarda tedavisinin yapılabilmesi için acil olarak tahliye edilmesini talep ediyoruz.”

 

/MA/

İlginizi çekebilir