Ağır hasta tutuklu Bazo Yılmaz’ın ablası: Ölecekse de evinde ölsün!

Ağır hasta tutuklu Bazo Yılmaz’ın ablası Gozel Serçe, “Bazo ihtiyaçlarını gideremiyor. Nefes alamıyor. Ölecekse de cezaevinde değil evinde ölsün” diyerek, tahliye edilmesi çağrısı yaptı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi’nin verilerine göre; kentte Hilvan 1 ve 2 No’lu T Tipi ile Siverek 1 No’lu T Tipi Kapalı cezaevlerinde 5’i ağır 34 hasta tutuklu bulunuyor. Ağır hasta tutuklulardan Urfa 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 67 yaşındaki Bazo Yılmaz, Kronik Obstrüktif Akciğer (KOAH) hastalığıyla mücadele ediyor. Yılmaz, oksijen cihazına bağlı, cezaevinde arkadaşlarının yardımı ile ihtiyaçlarını gideriyor. Yılmaz’ın ablası Gozel Serçe, kardeşinin sağlık durumuna dikkati çekerek acil tahliyesini talep etti.
Geçtiğimiz hafta görüşüne gittiği kardeşinin sağlık durumunun kötü olduğunu aktaran Serçe, kardeşinin hayli zayıfladığını söyledi. Serçe, “Tek bir kelime dahi konuşamadı. Sürekli öksürüyordu. Nefes almakta zorlanıyordu. Bir kelime konuştuktan sonra, ‘Bekleyin nefes alayım öyle konuşayım’ diyordu sürekli. Soluk alıp verdikten sonra konuşuyordu. Konuşma boyunca sürekli öksürüyordu” dedi.
AKCİĞERİ İŞLEVSİZ
Kardeşinin akciğerinin işlevini yitirdiğini dile getiren Serçe, “Doktor yok. Tedavi yok. Sadece oksijen tüpü veriyorlar. Şimdi ne durumda bilmiyoruz. ATK’ye başvuruda bulundu. Sonuç alınmadı. Cezaevinde tutulacak bir durumu kalmadı. Gözleri çökmüş, çok zayıflamış kemikleri görünüyor. Biz derhal tahliye olmasını istiyoruz” diye konuştu.
HER TELEFON ENDİŞE 
Benzer haberler

DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı

Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok

Telefonu her çaldığında kötü bir haber alma endişesiyle açtığını belirten Serçe, “Sabrımız kalmadı. Telefon çalınca soluğu mu kesildi diye düşünüyoruz. Biz hasta tutuklumuzun bir an önce bırakılmasını istiyoruz. Onu hastaneye, doktora götürmemiz lazım. Kendimiz evimizde bakarız. Cezaevinde hastalığa çare var mı, yok. Bütün hasta tutuklular derhal bırakılsın” ifadelerini kullandı.
SU BARDAĞINI KALDIRAMIYOR
Kardeşinin arkadaşlarının yardımı olmadan su dahi içemediğini söyleyen Serçe, “Cezaevlerinde kalma şartları kötü. Ölecekse de evinde ölsün. Görüşe bile gelirken zorlanıyor. Artık onun cezaevinde yatacak hali kalmadı” dedi.
BAZO YILMAZ KİMDİR?
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyesi oldukları iddiasıyla 12 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanıp, cezaevine gönderilen Gogan (Yukarı Göklü) eski Belde Belediye Eşbaşkanı ve Halfeti Belediye Meclis üyesi Bazo Yılmaz, hakkında açılan davada 2018’de “örgüt üyeliği” iddiasıyla 9 yıl hapis cezası verildi. Ağır KOAH hastalığı bulunan Yılmaz’a, 2014’te gösterdiği kimi semptomlar sonucu astım teşhisi konuldu. 11 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alındığında 25 gün süren gözaltı süresi içerisinde söz konusu hastalık, kapalı spor salonunda pek elverişsiz, sağlık ve hijyenden çok uzak koşullardan dolayı KOAH’a döndü. Tek başına hayatını idame edemeyen Yılmaz’ın Adli Tıp Kurumu’na (ATK) 2021 yılında yaptığı başvuru ise “Cezaevinde kalabilir” denilerek reddedildi.
Mezopotamya Ajansı / Müjdat Can
İlginizi çekebilir