Afrin’de etnik temizliğe Mısır da mı katıldı?

 Türk devletinin işgal ettiği Afrin’de Katar ile Kuveyt’in de desteğiyle sürdürülen ‘etnik temizlik’ siyasetine Mısır’ın da katıldığına dair haberler geliyor.  Kürtlerden arındırılan, demografik yapısını değiştirilen Afrin’in köylerinde Mısır bayraklarının yer aldığı flamalar-pankartlar görüntülendi.

ANHA’nın haberine göre, Türk devleti ve destekçileri Kuveyt ile Katar’a bağlı “Beyaz Eller” Derneği,  Êzidî köyü olan Qitmê’de, Afrîn’e bağlı Qestela Kîşik’te, Raco’daki Etmane ile Cindirêsê bağlı Qurbê ve Til Hemo köylerinde cami yapıyor.

Uluslararası Gelişim ve Kalkınma Derneği adına Kuveyt ve Katar ve Filistinliler için (1948’de Suriye’ye gelen  Filistinliler) yerleşim yerleri inşa ediyor. Kürt bölgelerine Araplar yerleştiriliyor.

Benzer haberler

BM: Suriye’de gerilimin daha da artmasından derin…

Japonya istihbaratı PKK’yi yasaklı örgüt listesinden çıkardı

MISIR BAYRAĞININ AFRÎN’DE NE İŞİ VAR?

Kuveyt Diyanet İşleri Bakanlığı’nın finanse ettiği “Beyaz Eller” adındaki dernek, bölgede, özellikle de Ezidi köylerinde Kuran Okuma Merkezleri inşa ediyor. Bu merkezler Şera ve Cinderês ilçeleri, Mabata ilçesine bağlı Şorbe köyü ve Afrîn şehir merkezinde inşa edildi.

ANHA’nın ulaştığı fotoğraflarda bu bölgede Mısır bayraklarının da asıldığı görülüyor. Mısır hükümetinin Afrîn’de bayraklarının asıldığından haberi olup olmadığı bilinmezken, bu durum kafalarda Mısır hükümetinin de Afrîn’de uygulanan ‘etnik temizliğe’ destek verdiği şüphesini uyandırıyor.

/ANHA/

İlginizi çekebilir