Afrîn’de bir haftada işlenen suçlar raporlandı

 Afrîn Aktivistleri Ağı, Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların denetiminde bulunan Efrîn’de bir haftada işlenen suçları raporladı.

Afrîn Aktivistleri Ağı, Türkiye ve desteklediği paramiliter grupların denetiminde bulunan Kuzey ve Doğu Suriye’nin Efrîn kentinde 21 Mayıs ile 30 Mayıs arasında işlenen suçları raporladı. Hazırlanan raporda, Efrîn halkına karşı işlenen suçlar, kentin doğasına karşı işlenen suçlar tek tek sıralandı.

İŞLENEN SUÇLAR

Hazırlanan raporda, 3 kişiye silahlı gruplar tarafından işkence edildiği, 2 kişinin kaçırıldığı, 4 üzüm bağına el konulduğu, 2 ormanlık alan yakıldığı,  3 esnafa haraç dayatıldığı, birçok yurttaşın evinin satıldığını, Şehba, Şera ve Şêrawa yapılan bombardımanlara yer verilerek, kentteki istikrarsızlığın sürdüğü kaydedildi.

İŞKENCE, KAÇIRMA

Raporda işkenceye maruz kalan yurttaşlara ilişkin tespitlere de yer verildi. Şêx köyünde Emin Mihemed Henif Şêx (40) adlı yurttaşa “Askeri polisler” denilen bir grup tarafından işkence edildiği kaydedildi. Yine Gewana köyünde Şerif Hemîd Qenber (50) adlı yurttaş, Eltanya köyünde ise Feyleq El-Şam yanlısı bir çobanın 3 gence saldırdığı, Efrîn İnsan Hakları Örgütü’ne göre ise Gîvara, Arêf ve Mistefa adındaki 3 Kürt gencin Feyleq El-Şam üssünde tehdit altında anlaşma yapılmak zorunda bırakıldığı kaydedildi. 27 Mayıs’ta Reco ilçesine bağlı Meydan Ekbez köyünde Feyleq El-Şam grubu tarafından kaçırılan Mistefa Osman (65) ve Horo Ehmed (37) adlı yurttaşların akıbetinin bilinmediği belirtildi.

TALAN, HARAÇ

Raporda, paramiliter grup üyelerinin Şera ilçesine bağlı Metîna köyündeki Ebdurehmen Reşîd ve Henan Reşîd adındaki yurttaşların 200 üzüm ağacının, Reco beldesinde Mihemed Şikrî adındaki yurttaşın bağını, Qenter köyünde Mistefa Xelil adlı yurttaşın bağının talan ettiği kaydedildi. El-Emşat grubu üyeleri, Şiyê ilçesine bağlı Qermiliq köyünde Çilo diye tanınan ve şuan Türkiye’de kalan Mistefa Hesen Îbiş’in tarlasına el koyduğuna, Semerqend Tugayı üyelerinin 26 Mayıs’ta Şiye’nin Hec Hesna köyü yakınlarındaki ağaçları ateşe verdiği, çıkan yangın ile Hec Hesna dağındaki ormanlık alanın büyük bir kısmının yandığı kaydedildi. El-Hemzat grubu üyelerinin, Şêrawa ilçesine bağlı Birc Abdalo köyündeki çoğunluğu Êzidî olan yurttaşlara 3 bin dolar, Kanîwar Enewr Elo, Elî Ketlo, Hemîd Kilaho, Umer Delo Hesen adlı yurttaşlardan haraç aldığı belirtildi. Bilbil ilçesine bağlı Hesen köyünde Ehfad El-Resûl’a bağlı grup üyelerinin, Kürt gençlerini ürünleri toplamada ve ücretsiz çalışmaya zorladığı, bu durumu reddedenlerin ya dövüyorlar ya da Özerk Yönetim ile ilişkili olmakla suçlandıkları kaydedildi.

BİLİNÇLİ ÇIKARILAN YANGINLAR

Raporda, demografik değişimine ilişkin Türkiye’nin, Efrîn’den göç etmek zorunda kalan yurttaşların mallarını çalan Arap ve Kürt tüccarlarına mal satmada işbirliği yaptığını, bu simsarlara kentte olmayan yurttaşların mallarını hangi yolla olursa olsun, gerekirse tehditlerle el koymaları için emir verdiği, Şehba, Halep ve Avrupa’ya göç eden birçok Efrînli yurttaşın, Efrîn’deki akrabalarının bu konuda kendilerine bilgi verdiğini ve bu simsarlarla ilişkiye geçtikleri kaydedildi. Yine birçok tarım arazisinde bilinçli olarak yangınların çıkartıldığı belirtildi.

PATLAMALAR

Raporda kentte yaşanan patlamalara ilişkin ise şunlar kaydedildi: “25 Mayıs Türk devleti Til Rifar beldesi yakınlarını ve Bêloni köyünü bombardımana tuttu. Bunun sonucunda yurttaşların malları zarar gördü. 27 Mayıs’ta Türk devleti, Şehba Kantonu’nda buluna Til Rifat yoluna yakın köyleri ile Şêrawa ilçesindeki Birqas ve Miyasê köylerini bombardımana tuttu. Buradaki zarar ile ilgili herhangi bir bilgi elde edilemedi. 29 Mayıs’ta Türk devleti ve çeteleri, Şehba Kantonu’ndaki Mişêrfe ve Bendava Şehba köylerine bombaladı. Buradaki zarar hakkında da herhangi bir bilgi edinilemedi. 24 Mayıs’ta Halep’in doğusundaki  Cerbalus kırsalında bir bombayla dolu bir motosiklet patlatıldı. Bunun sonucunda 3 sivil yaşamını yitirdi. 15 Mayıs’ta Efrin’in Reco ilçesindeki Şîn yolu üzerinden bir bomba yüklü bir araç patlatıldı. Patlama sonucu bir çok kişi yaşamını yitirdi ve bir çok kişi yaralandı.”

/MA/

İlginizi çekebilir