Afrika’da kaçırılan Alman vatandaşı 4,5 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu

Batı Afrika’nın Sahel bölgesinde 2018 yılında kaçırılan Alman insani yardım kuruluşu çalışanı 63 yaşındaki Jorg Lange 4,5 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu.

Sivil toplum kuruluşu Help Genel Müdürü Bianca Kaltschmitt, insani yardım çalışanı Jorg Lange’ın artık ailesinin yanına dönebileceğini söyledi. Kaltschmitt, Almanya Dışişleri Bakanlığı, polis, Mali ve Nijer ile birlikte diğer komşu ülkelerdeki yetkililere de yardımlarından dolayı teşekkür etti.

euronews’de yer alan haberde, Alman yardım çalışanı Lange, 11 Nisan 2018’de sık sık cihatçı saldırıların vurduğu Mali sınırına yakın bir bölgede, Nijer’in batısındaki Ayorou yakınlarında motosikletli silahlı kişiler tarafından kaçırılmıştı.

Benzer haberler

SOHR: Suriye ordusu ile HTŞ arasında Halep’te çıkan…

Son anketten Erdoğan’a kötü haber: Kılıçdaroğlu farkı…

Lange kaçırıldıktan kısa süre sonra Afrikalı şoförü serbest bırakıldı. Alman medyası yardım çalışanın cihatçı gruplara satıldığı yolunda haberler yaptı.

Haftalık Alman haber dergisi Der Spiegel, Lange’ın serbest bırakılmasında Fas gizli servisinin cihatçı gruplarla kurduğu temasının önemli rol oynadığını yazdı.

Sahel bölgesinde Fransa, ABD, Avustralya ve Romanya’dan en az dört rehinenin tutulduğu belirtiliyor. Kasım ayının sonlarından beri kayıp olan Alman bir rahibin de kaçırılmış olduğu düşünülüyor. Ancak şimdiye kadar sorumluluk üstlenen olmadı.

 

İlginizi çekebilir