Adalet Nöbeti: Mehmet Sevinç’in şüpheli ölümü aydınlatılsın

Adalet Nöbeti’ni ziyaret edenler, Mehmet Sevinç’in ölümünün şaibeli olduğunu belirterek, çelişkilerin aydınlatılmasını istedi.
Hasta ve infazı yakılan tutuklu yakınlarının İzmir’de sürdürdüğü Adalet Nöbeti 41’inci gününde devam ediyor. Tutuklu yakınları, eylemini İzmir Barosu önünde gerçekleştirdi. Aileler baro önünde “Hasta tutsaklara özgürlük” ve “Tecrit insanlık suçudur” yazılı dövizleri taşıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urla ve Çeşme ilçe örgütleri, aileleri ziyaret etti.
ŞÜPHELİ ÖLÜM
Ziyarette konuşan HDP Urla Eşbaşkanı Nuran Erkek, “Evlatlarımızın böyle insafsızca ve adaletsizce hasta hallerinde tecrit altında olması kabul edilemez. Her bir annenin evladı 20-30 yıldır cezaevinde tutuluyor. Anneler evlat hasretiyle ayda bir ya da telefon görüşmesiyle hasret gideriyor” dedi.
Benzer haberler
Akhisar Cezaevi’nde geçirdiği beyin kanaması sonucu dün hastanede yaşamını yitiren Mehmet Sevinç’in ölümüne dikkati çeken Erkek, “Ölümü çelişkilidir. Ölümüyle ilgili çelişkiler giderilmeli, şüpheler açıklığa kavuşturulmalıdır. Adaletin uygulanmasını istiyoruz” diye belirtti.
HAKLI BİR TALEP
HDP Çeşme ilçe örgütü Eşbaşkanı Menekşe Ecer ise, annelerin hasta tutukluların tahliye edilmesi için adalet arayışında olduklarını ve bunun çok anlamlı olduğunu söyledi. Ecer, hasta tutuklulara yönelik hukuksuzluğu kabul etmediklerini, annelerin yanında olduklarını aktardı.
Mehmet Sevinç’in şüpheli ölümüyle ilgili ne öncesinden ne de sonrasında ailesine bilgi verilmemesine dikkati çeken Ecer, bunun insani hiç bir yanın olmadığını söyledi. Ecer, “Hasta tutuklulara yönelik tutumun siyasi olduğunu biliyoruz. Bu da işkence ile tutukluları tecrit altında tutmaktır. Hasta tutukluların biran önce tahliye edilerek, ailelerinin yanında tedavi edilmesi gerekir. Devlet bu hukuksuzluğa son vermeli” diye konuştu.

 

/MA/

İlginizi çekebilir