Açlık Grevlerini İzleme Koordinasyonu: Talepler karşılanmalı

Van Açlık Grevlerini İzleme Koordinasyonu’nda yer alan meslek odaları temsilcileri, tecrit uygulamalarının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, tutukluların taleplerinin karşılanması gerektiğini söyledi.

 PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve hak ihlallerinin son bulması talebiyle cezaevlerinde başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 94’üncü gününde devam ediyor. 100’ü aşkın cezaevinde devam eden eylemi takip etmek amacıyla 22 Ocak’ta Van’da Açlık Grevlerini İzleme Koordinasyonu kuruldu. Koordinasyon üyeleri, süren eylemi ve tutukluların taleplerini değerlendirdi.

 SAVCILIKTAN OLUMSUZ YANIT

Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, cezaevlerindeki hak ihlalleri karşısında çözüm üretilememesi üzerine böylesi bir protesto eylemine başvurulduğuna dikkat çekerek, geçmiş dönemlerde olduğu gibi olumsuz sonuçların doğmaması için tüm kurumları inisiyatif almaya çağırdı. Eylemi yakından takip ettiklerini belirten Yaviç, “Bundan sonraki süreçlerde eylemin dönüşümsüz hale dönüşmesi, ciddi riskleri beraberinde getirecektir” uyarısında bulundu. 

Cezaevlerindeki durumu yerinde görmek için Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları başvuruya olumlu dönüş yapılmadığını paylaşan Yaviç,  bu konudaki girişimlerinin süreceğini kaydetti. 

 TECRİT VE İHLALLER KALKMALI

Tutukluların cezaevlerinde “İkinci bir hukuksuz cezalandırma yöntemine” maruz kaldığını söyleyen Yaviç, tecridin ise evrensel hukukla bağlaşmadığının altını çizdi. Her yıl gündeme gelen cezaevlerindeki sorunların artık çözüme kavuşturulması ve ülke gündeminden çıkarılması gerektiğinin altını çizen Yaviç, hak ihlalleri ve tecrit koşullarının kaldırılması çağrısında bulundu. Yaviç, “Asıl amacımız, açlık grevi eylemlerinin daha fazla uzamamasıdır. Sürecin uzaması halinde, tutuklularda kalıcı ciddi sağlık sorunları oluşturacaktır. Böyle bir durum yaşanmaması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tecrit koşullarının ortadan kaldırılması ve sorumluluk sahibi olanların bu sürece dönük olumlu atımlar atması gerektiğini belirtiyoruz” dedi.

 ANAYASA TANINMIYOR

 Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kadir Kutevi de geçmişte yaşanan açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinde yaşamını yitirenleri hatırlatıp, benzer sonuçların yaşanmaması için cezaevlerinde yürütülen politikaların değişmesi gerektiğini dile getirdi. Tecrit ve cezaevlerindeki benzeri diğer uygulamaların hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Kutevi, “Yaşananlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa’ya aykırıdır. Baro olarak sürecin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. 

 HAKLI VE MEŞRU TALEPLER

 Kutevi, tecrit politikasının uluslararası kurumların raporlarına da yansıdığına dikkat çekerek, cezaevlerinde artan hak ihlallerinden endişe duyduklarını ifade etti. “Ülke yargısı, hiçbir zaman savaş politikaları dışında duramadı” diyen Kutevi, yargının savaş politikaları karşısında özgür kararlar alması gerektiğinin altını çizdi. Kutevi, devamında şunları söyledi: “Son süreçte cezasızlık politikasının artmasıyla, cezaevlerindeki hak ihlalleri arttı. Barolar olarak buna karşı verdiğimiz mücadelede yetersiz kaldığımızın özeleştirisini vermemiz gerekiyor. Bu durum hak ihlallerinin artmasına sebep oluyor. Bu nedenle bugün haklı ve meşru taleplerle başlatılan açlık grevi eylemlerine neden olan taleplerin karşılanması gerekiyor. Bu karşılanmazsa, maalesef cezaevleri ölüm koridorlarına dönüşebilir.”

/MA/

İlginizi çekebilir