ABD’nin Ortadoğu Temsilcisi Brett McGurk, Kahire’ye gitti

 Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, ABD’nin Ortadoğu temsilcisi Brett McGurk’ün rehinelerin serbest bırakılması ve çatışmalara insani ara verilmesinin sağlanması konusunda “aktif” görüşmeler için Kahire’de olduğunu söyledi.

ABD’nin Ortadoğu Temsilcisi Brett McGurk, Gazze’de Hamas’ın elindeki rehinelerin serbest bırakılması ve çatışmalara insani ara verilmesinin sağlanması için temaslarda bulunmak üzere Kahire’ye gitti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby daha sonra ABD’nin Ortadoğu temsilcisi Brett McGurk’ün rehinelerin serbest bırakılması ve çatışmalara insani ara verilmesinin sağlanması konusunda “aktif” görüşmeler için Kahire’de olduğunu söyledi.

Kirby, “Başka bir rehine anlaşması yapmaya çalışmak konusunda çok ciddi görüşmeler yürütülüyor” dedi ve görüşmelerde rehinelerin serbest bırakılması için çatışmalara ne kadar ara verilmesi gerektiğinin de tartışıldığını kaydetti.

Mısır Silahlı Kuvvetleri, Savunma Bakanı Muhammed Zeki ve McGurk’ün “durumu sakinleştirmek ve sivillerin hayatlarını korumak için ortak çabaların önemini” tartıştıklarını söyledi.

Washington’un yeni hamlesi, ABD medyasının İsrail’in Katar ve Mısır aracılığıyla İsrail’e tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında iki aylık ateşkes ilan etmesi yönünde bir mesaj gönderdiğini bildirdiği bir dönemde geldi.

Rehineleri kurtarma çabaları sürüyor

Öte yandan Salı günü 24 askeri ölen İsrail, 7 Ekim’den bu yana bir günde en çok kaybı verdi

İki ayrı olayda ölü sayısının netleşmesinden sonraki saatlerde İsrail yetkilileri, Hamas’a karşı yürüttükleri savaşın amaçlarının değişmediğini ve 100’den fazla rehinenin serbest bırakılması için çaba sarf edildiğini yineledi.

Pazartesi gününün “savaşın patlak vermesinden bu yana en zor günlerden biri” olduğunu kabul eden Başbakan Benyamin Netanyahu, “Kahramanlarımız adına, hayatlarımız uğruna, mutlak zafere kadar savaşmaktan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

İsrail hükümet sözcüsü Eylon Levy, Hamas’ın Gazze’de iktidarda kalmasını sağlayacak ve Gazze’deki rehinelerin serbest bırakılmasıyla sonuçlanmayacak bir ateşkes olmayacağını söyledi.

Filistinli sağlık yetkilileri son 24 saat içinde en az 195 Filistinli’nin öldüğünü ve İsrail’in hava saldırıları ve bombardımanı nedeniyle kayda geçen ölü sayısının 25 bin 490’a yükseldiğini söyledi. Binlerce kişinin enkaz altında öldüğü düşünülüyor.

Askerlerin ölümü, İsrail ordusunun Gazze’nin yüz binlerce Filistinli’yi barındıran güneydeki ana kent merkezi Han Yunus’un kalan kısımlarını ele geçirmek için son bir ayın en büyük operasyonunu başlattığı güne denk geldi

Bununla birlikte, çatışmaların en azından geçici olarak durdurulması ve rehinelerin serbest bırakılması için bir anlaşma yapılabileceğine ilişkin basında çıkan haberlere ağırlık veren Katar Dışişleri Bakanlığı, günün erken saatlerinde her iki tarafla da ciddi görüşmeler yürüttüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macit El Ensari, “Her iki tarafa da fikirler sunduk, her iki taraftan da sürekli yanıtlar alıyoruz ve bu başlı başına iyimserlik için bir neden” dedi.

Kasım ayında İsrail ve Hamas, Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda bir haftalık ateşkes ilan etti, bunun sonucunda 105 rehine ve 250 Filistinli mahkum serbest bırakıldı.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir