ABD’den Türkiye’ye ‘dijital vergi’ misillemesi

METİN BOYUTUAaAa

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) aralarında Türkiye’nin de olduğu 6 ülkeye 2 milyar dolar değerinde sanal hizmet vergisi uygulamaya başladı ancak devam eden uluslararası vergi müzakereleri nedeniyle söz konusu vergi artırımının şimdilik askıya alındığı duyuruldu.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) ofisi, vergi mevzuatı konusunda 301’inci maddenin yeniden incelendiğini ve İngiltere, İtalya, İspanya, Türkiye, Hindistan ve Avusturya gibi ülkelerin Amerikan şirketlerine karşı ayrımcılık yaptığını tespit ettiklerini duyurdu. USTR bu uygulama gerekçesiyle bu devlerden ithal edilecek mallara yönelik ek vergi uygulanacağını kaydetti.

USTR, söz konusu 6 ülkeden yapılan ithalat listelerini yayınlarken, ABD’ye tek taraflı olarak uygulanan dijital hizmet vergilerinin kaldırılmaması durumunda şu anda geçici süreliğine askıya alınan yüzde 25’lik vergileri yürürlüğe sokacak.

Yeni yönetmeliğe göre ABD, tekstil ürünleri, ayakkabı, kozmetik gibi alanlarda ithalat yaptığı İngiltere’ye 887 milyon, İtalya’ya 386 milyon, İspanya’ya 323 milyon, Türkiye’ye 310 milyon, Hindistan ve Avusturya’ya da 65 milyon dolar ek vergi yükü getirecek.

USTR temsilcisi Katherine Tai, dijital vergilere ve diğer uluslararası vergi sorunlarına “çok taraflı bir çözüm bulmaya” odaklandıklarını belirterek OECD ve G20 müzakereleri yoluyla konu hakkında diğer devletlerle uzlaşmaya varmak istediklerini kaydetti.

ABD’nin vergi tarifesi 2019 yılındaki verilere dayanıyor ve söz konusu 6 ülkenin Amerikan şirketlerinden tek taraflı olarak kestiği dijital vergi oranlarına eş değer oranda.

‘Dijital vergiler’ Google ve Facebook gibi uluslararası şirketlerin, faaliyet gösterdiği ülkede sağladığı hizmetlerden vergi geliri elde etmek için uygulanıyor.

İlginizi çekebilir