ABD ve Suudi Arabistan arasında beklenen görüşme oldu

ABD istihbaratının Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaptığı değerlendirmeyi kamuoyuna açıklaması öncesinde, Başkan Joe Biden ve Suudi Arabistan Kralı Selman arasında beklenen telefon görüşmesi gerçekleşti.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre, “Başkan Joe Biden Suudi Arabistan Kralı Selman’a ikili ilişkileri mümkün olduğunca güçlü ve şeffaf hale getirmek üzere çalışacağını” söyledi.

Açıklamada Biden’ın ABD’nin evrensel insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne verdiği önemin altını çizdiği belirtildi. İki liderin ABD’nin Suudi Arabistan’ın kendisini İran bağlantılı grupların saldırılarına karşı savunmasına destek olma konusundaki taahhüdünü görüştükleri kaydedildi.

Benzer haberler

NATO, müttefiklerin silah stoklarını hızla doldurmasını…

İsveç Kuzey Akım 1 boru hattında iki gaz sızıntısı uyarısı…

Suudi Arabistan devlet ajansı da telefon görüşmesine ilişkin, Kral Selman ve ABD Başkanı Joe Biden’ın “İran’ın bölgedeki rahatsız edici davranışını görüştüklerini” aktardı.

Buna göre Kral Selman, “Suudi Arabistan’ın Yemen’de kapsamlı siyasi bir çözüme varılması ve Yemen halkı için güvenlik ve refahın sağlanması konusundaki arzusunu” vurguladı.

Suudi Arabistan Kralı’nın ABD Başkanı Biden ile yaptığı görüşmede, “ABD ile güçlü ilişkilerin, bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrarın sağlanması için ortaklığın güçlendirilmesinin öneminin altını çizdiği” belirtildi.

/VOA/

İlginizi çekebilir