ABD ve İngiltere, Yemen’de Husiler’e ait 36 hedefi vurduklarını açıkladı

ABD ve İngiltere, ikinci gece de Yemen’de İran destekli Husiler’le bağlantılı 36 hedefe saldırı düzenlediklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Husiler’in Kızıldeniz gemilerine saldırmak için kullandıkları gömülü silah depolama tesisleri, füze sistemleri, fırlatma rampaları ve diğer hedeflerin vurulduğunu açıkladı…

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin saldırılara Avustralya, Bahreyn, Kanada, Danimarka, Hollanda ve Yeni Zelanda’nın da destek verdiğini kaydetti.Austin yaptığı açıklamada, “Bu kolektif eylem Husiler’e, uluslararası deniz taşımacılığı ve donanma gemilerine yönelik yasadışı saldırılarına son vermedikleri takdirde daha fazla sonuca katlanmaya devam edecekleri şeklinde açık bir mesaj gönderiyor” dedi.

ABD Savunma Bakanı, “Dünyanın en kritik su yollarından birinde hayatları ve ticaretin serbest akışını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Husiler’e yönelik son misilleme saldırıları, ABD’nin geçen hafta sonu Ürdün’de üç askerinin ölümüne neden olan insansız hava aracı saldırısına misilleme olarak bir gün önce Irak ve Suriye’de İran destekli diğer milisleri ve İran Devrim Muhafızları’nı hedef alan hava saldırısının ardından geldi.

ABD’nin Irak ve Suriye’de 85’ten fazla hedefe düzenlediği saldırılarda 40’a yakın kişinin öldüğü bildirildi.

Washington, İran destekli milisleri Irak, Suriye ve Ürdün’deki üslerde bulunan ABD askerlerine saldırmakla suçluyor, Yemen’deki İran destekli Husiler ise Kızıldeniz’deki ticari gemileri ve savaş gemilerini hedef alıyor.

Yemen’in en kalabalık bölgelerini kontrol eden Husiler, saldırıların, İsrail Gazze’yi vururken Filistinliler’le dayanışma için olduğunu söylüyor.

ABD geçen haftalarda Husi hedeflerine yönelik 10’dan fazla operasyon düzenlemiş ancak bu saldırılar grubun saldırılarını durdurmayı başaramamıştı.

Husiler tarafından işletilen Yemen Haber Ajansı (Saba) da, ABD ve İngiltere’nin Cumartesi günü Taiz ve Hudeyde vilayetlerine 14 saldırı düzenlediğini söyledi.

 

/Kaynak: VOA/

İlginizi çekebilir