ABD Ukrayna’ya yeni askeri yardım paketi açıklamaya hazırlanıyor

ABD, Ukrayna’ya daha uzun menzilli silahları da içeren 2 milyar dolarlık ek yardım paketi açıklamaya hazırlanıyor.

Reuters haber ajansının iki Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD’nin Ukrayna’ya ilk kez daha uzun menzilli roketlerin yanı sıra diğer mühimmat ve silahları da içermesi beklenen 2 milyar dolarlık askeri yardıma hazırlandığı bildirildi.

Yetkililer, yardımın bu hafta içinde açıklanmasının beklendiğini söylerken, yardım paketinde Patriot hava savunma sistemleri, hassas güdümlü mühimmat ve Javelin tanksavar silahları için destek ekipmanının yer alması öngörülüyor.

Yetkililerden biri, bin 725 milyar dolar değerinde olması beklenen paketin bir kısmının Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi (USAI) olarak bilinen ve Başkan Joe Biden yönetiminin ABD silah stokları yerine sanayiden silah almasına olanak tanıyan bir fondan geleceğini söyledi.

USAI fonları, Boeing Co tarafından üretilen ve 150 kilometre menzile sahip olan Karadan Fırlatılan Küçük Çaplı Bomba (GLSDB) adlı yeni bir silahın satın alınması için kullanılacak. Amerika daha önce Ukrayna’nın 297 kilometre menzilli ATACMS füzesi taleplerini reddetmişti.

/Amerika’nın Sesi/

İlginizi çekebilir