ABD Temsilciler Meclisi’nin yeni başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson oldu

ABD Temsilciler Meclisi’nin temel görevlerini yerine getiremediği üç haftanın sonrasında liderlik tecrübesinin az olduğu belirtilen Cumhuriyetçi Mike Johnson Meclis Başkanı olarak seçildi.

Kevin McCarthy’nin 3 Ekim’de Cumhuriyetçilerden oluşan bir grup tarafından görevden alınmasının ardından üç hafta boyunca Meclis Başkanı seçilememişti. Johnson, 209’a karşı 220 oyla göreve gelmiş oldu.

51 yaşındaki Johnson, Meclis Başkanlığı görevine geldikten kısa süre sonra yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimizin, (meclisteki) yetkililerin yeniden görev yerlerine döndüğünü bilmelerini istiyoruz” dedi.

Benzer haberler

BM: Suriye’de gerilimin daha da artmasından derin…

Japonya istihbaratı PKK’yi yasaklı örgüt listesinden çıkardı

Johnson’ın göreve geldikten sonra yaptığı ilk şey, ay başında Hamas militanlarının eş zamanlı saldırılar düzenlemesinin ve kaçırdıkları kişileri rehine olarak tutmasının ardından Gazze’ye yönelik bombardımanlarını artıran İsrail’e destek sinyali veren bir yasa tasarısını gündeme getirmek oldu.

Eskiden avukat olan ve ilk kez 2016 yılında vekil olarak seçilen Johnson, son yılların en az deneyime sahip Temsilciler Meclisi Başkanı olma özelliği taşıyor.

 

/independen-tr/

İlginizi çekebilir