ABD: Suriye’de Rus jetleri İHA’ları taciz etmeye başladı

ABD, Rus jetlerinin Suriye’de Amerikan İHA’larını taciz ettiğine dair görüntüler yayınladı. Rus savaş uçaklarının “normlar ve protokollere aykırı” davranış sergilediğini belirten ABD’li Korgeneral Alex Grynkewich, “Rus jetleri, İHA’ların önüne birçok paraşütlü aydınlatma bombası bırakarak İHA’ları kaçış manevraları yapmaya zorladı” açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Suriye’de Rus savaş uçaklarının, ABD’ye ait insansız hava araçlarına (İHA) yönelik “tehlikeli” ve “profesyonellik dışı” eylemlerde bulunduğuna dair görüntüler yayınladı.

ABD’nin Orta Doğu’daki 9. Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alex Grynkewich, yaptığı yazılı açıklamada, “3 ABD MQ-9 İHA’sı IŞİD hedeflerine yönelik bir misyon yürütürken 3 Rus savaş uçağı, İHA’ları taciz etmeye başladı” ifadesini kullandı.

Benzer haberler

DFG Kasım ayı raporu: 51 davada 93 gazeteci yargılandı

Dilan Kortak cinayetinde 8 yıldır sonuç yok

Rus savaş uçaklarının “normlar ve protokollere aykırı” davranış sergilediğini belirten Grynkewich, “Rus jetleri, İHA’ların önüne birçok paraşütlü aydınlatma bombası bırakarak İHA’ları kaçış manevraları yapmaya zorladı” bilgisini paylaştı.

Grynkewich, bir Rus pilotun da uçağını bir MQ-9’un önüne getirdiğini ve İHA’ların güvenli bir şekilde yönlendirilmesini engellediğini belirterek “Bu olaylar, Rus güçlerinin Suriye’de hem ABD hem de Rus güçlerini tehdit eden profesyonellik dışı ve güvensiz eylemlerinin bir başka örneğidir” değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada, Grynkewich, Rus güçlerini Suriye’de bu tür eylemlere son vermeye davet etti.

Kaynak: Politik Haber

İlginizi çekebilir