ABD Savunma Bakanı Erbil’e gitti: Neçirvan Barzani ile ortak basın toplantısı düzenledi

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’ı başkent Erbil’de kabul etti.

Barzani ile Austin, Kürdistan Bölgesi Başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Başkan Neçirvan Barzani, “Erbil-Bağdat sorunlarının çözülmesinin bölge istikrarı için önemli olduğu konusunda görüş birliğine vardık” dedi.

Bölgede istikrarın sağlanması için Kürdistan Bölgesi’nin rolüne değinen Barzani, “Kürdistan Bölgesi, bölge için daima bir istikrar faktörü olacaktır” ifadelerini kullandı.

Barzani, ABD’nin Peşmerge’ye verdiği desteğin önemini vurgulayarak “Peşmerge güçlerine olan sürekli desteği için ABD’ye teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

IŞİD’e karşı verilen ortak mücadeleye değinen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Onlarca yıl birlikte çalıştık. Uluslararası Koalisyon’la birlikte geniş bir alanı IŞİD’den kurtardık” diye belirtti.

IŞİD’le mücadelede Peşmerge’nin rolünü vurgulayan Lloyd Austin, “IŞİD’le mücadelede Peşmerge önemli bir rol oynadı” ifadelerine yer verdi.

Austin, Peşmerge ile ABD arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’na destekçi olduklarını kaydederek “Peşmerge ile ABD arasındaki Mutabakat Zaptı’na desteğimizi yineliyoruz” dedi.

Irak ordusu ile Peşmerge’nin birlikte çalışması gerektiğini kaydeden Austin, “Irak ordusu ile Peşmerge arasındaki iş birliği önemlidir. Erbil ve Bağdat birlikte çalışmalıdır” diye konuştu.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir