ABD: Rusya İran yapımı SİHA’larda arıza yaşıyor

ABD, İran’ın Rusya’ya askeri amaçlı insansız hava araçlarının ilk kısmını teslim etmesini yakından takip ediyor.

Amerika’nın Sesi’nin verdiği habere göre Amerikalı üst düzey bir yetkili, Ukrayna savaşında kullanmak amacıyla Tahran’dan silahlı insansız hava aracı (SİHA) alan Rusya’nın teknik arızalarla karşılaştığını belirtiyor.

Amerikalı yetkililere göre İran, SİHA’ların ilk kısmını bu ay içinde Rusya’ya teslim etti.

İsmini vermemek koşuluyla gazetecilere bilgi veren üst düzey yetkili, Rusya’nın Muhacir-6 ve Şahit serisi SİHA’ları bu ay içinde birkaç güne yayılacak şekilde teslim almış olmasını değerlendirdiklerini belirtti.

Yetkili Rusya’nın bu tür insansız hava araçlarından yüzlerce satın almayı planladığını da kaydetti.

Amerikalı yetkililer Rusya’nın İran’dan aldığı SİHA’ları Ukrayna savaşında havadan karaya saldırılarda kullanabileceğini belirtmişti.

Biden yönetiminden üst düzey yetkili ise Rusya’nın Tahran’dan aldığı İHA’ların kullanımında çeşitli arızalar yaşadığını söyledi. Haber ilk olarak Washington Post’ta yer almıştı. Amerikalı yetkilinin bu açıklamasıyla haber doğrulanmış oldu.

Yetkililer Rus operatörlerin İran’da bu sistemlerin kullanımı konusunda eğitim almayı sürdürdüğünü de belirtiyor.

Pentagon Rusya-İran ittifakından endişeli

Politico haber sitesine konuşan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Todd Breasseale, “Rusya’nın İran’la ittifakını derinleştirmesi tüm dünyanın ve özellikle de bölgedekilerin izlemesi ve önemli bir tehdit olarak görmesi gereken bir şey. Hem Rus hem İran silah ticaretine yönelik tüm ABD yaptırımlarını kararlı bir şekilde uygulayacağız. İran tehdidine karşı bölgede müttefiklerimiz ve ortaklarımızın yanında yer alacağız” dedi.

Biden yönetimi geçtiğimiz ay Rus yetkililerin 8 Haziran ve 5 Temmuz’da İran yapımı SİHA’ları incelemek üzere Keşan Hava Üssü’nü ziyaret ettiklerini gösteren uydu görüntülerini yayınlamıştı.

İran’ın şimdiye kadar bu SİHA’ları Etiyopya, Sudan, Venezuela’ya sattığı ve Tacikistan’da ortak üretim tesisi açtığı biliniyor.

Rus ordusu Ukrayna’da yaptırımlar ve ihracat kontrolları sebebiyle askeri anlamda ciddi tedarik sorunu yaşıyor ve bu durum da Moskova’nın ekipman ihtiyacını İran gibi ülkelerden karşılamaya zorluyor.

Üst düzey Amerikalı yetkililer Rusya ve İran arasındaki işbirliği konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyordu. Pentagon’un iki ülke arasında savunma alanında işbirliğinin derinleşmesinden endişe duyduğu ifade ediliyor.

/ VOA /

İlginizi çekebilir