ABD protestoculara ateş açılması emrini veren İranlı komutanları yaptırım listesine aldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran’da Batı Azerbaycan ve Rojhılat’taki protestoculara karşı şiddet kullanılmasından sorumlu tuttukları üç yetkiliye yaptırım uyguladıklarını açıkladı.

Blinken yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, İranlı yetkililerin barışçıl protestoculara karşı şiddeti tırmandırdığına dair haberlerden büyük endişe duyuyor. Bugün (dün) bildirildiğine göre İran’ın Kürdistan eyaleti ve çevresindeki barışçıl hükûmet karşıtı protestolara yönelik şiddet içeren baskılarını artıran İran Devrim Muhafızları Kolordu (IRGC) güçleri de dahil olmak üzere İran güvenlik güçleri için ek adımlar atıyoruz” ifadesine yer verdi.

Antony Blinken, ABD Hazine Bakanlığının İran’ın Batı Azerbaycan eyaleti Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Taghi Osanloo’yu yaptırım listesine aldığını bildirdi.

Hazine Bakanlığı’nın ayrıca protestocuların toplu tutuklanması emrini verdiği bildirilen Rojhılat’ın Sine kentinde İran Kolluk Güçleri Komutanı Alireza Moradi’ye de yaptırım uyguladığını belirten Blinken, “Kasım 2019’da ülke çapındaki protestolar sırasında Moradi, Sine’de silahsız protestoculara karşı silah kullanılmasına izin verdi” dedi.

Blinken ayrıca Hazine Bakanlığının, Sine Valisi ve eski Devrim Muhafızları komutanlarından Hasan Askeri’yi de yaptırım listesine aldığını kaydetti.

Ne olmuştu?

Mahabad’da düzenlenen Jina Emini protestolarına polis güçleri ateşli silahlarla müdahale etmişti. Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra darp edilmesi sonucu hayatını kaybeden 22 yaşındaki Jina Emini için ülke çapında protestolar başlamıştı.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü 17 Kasım’da yayınladığı raporda, gösterilerde 342 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 50’den fazla güvenlik görevlisi de yaşamını yitirdi.

Ülkedeki 31 eyaletten 23’üne dair verilerin yer aldığı raporda en çok can kaybının Sünnilerin yoğunlukta olduğu Sistan-Beluçistan eyaletinde yaşandığı belirtilmişti.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir